Powszechnie znany i uznany znawca języka polskiego na prośbę serwisu JedzenieDoDomu.pl przedstawia osobistą analizę powstania wyrazu JedzenieDoDomu. Oddajemy głos naszemu ekspertowi od języka polskiego:

Data dodania: 2009-10-21

Wyświetleń: 2395

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na wstępie moich rozważań chciałbym się zastanowić czy zlepek JedzenieDoDomu można nazwać jednym wyrazem. W powszechnej opinii będą to trzy wyrazy złączone w jeden ale czy na pewno? Zlepek tych wyrazów służy jako nazwa własna serwisu internetowego czyli przejmuje jakby rolę nazwy. A nazwa może być jedno wyrazowa. Skoro autorzy serwisu nie uznali odstępów pomiędzy wyrazami oznacza to, że proces powstania tego zlepku wyrazów jak najbardziej miał utworzyć nowy wyraz, który być może kiedyś trafi do słownika języka polskiego.

Zobaczmy teraz, co dokładnie może oznaczać ten wyraz. Jak juz zdążyliśmy zauważyć, składa się on z trzech podwyrazów. W celu stworzenia charakterystyki całego wyrazu przyjrzyjmy się jego podwyrazom:

Jedzenie
Jest to wyraz, który oznacza przeważnie martwą tkankę zwierzęcą lub roślinną poddaną obróbce termiczno-mechanicznej zwanej popularnie gotowaniem. Jedzenie jak można się łatwo domyśleć jest jedzone czyli wprowadzane dobrowolnie od organizmu osoby spożywającej.

Do
Jest to wyraz, który w tym przypadku ma za zadanie stworzenia informacji na temat kierunku przepływu. Do oznacza, że coś jest przesyłane, przewożone w kierunku oznaczenia, który występuje bezpośrednio po wyrazie. W naszym przypadku jest to dom czyli kierunek jest w stronę domu.

Domu
Dom jest to miejsce, w którym spędzamy dużą część naszego życia. Jest kojarzony przeważnie z pomieszczeniem do którego chętnie wracamy. Jest rozumiane jako schronienie i azyl bezpieczeństwa w tym okrutnym świecie.

JedzenieDoDomu
Po analizie czynników składowych wyraz JedzenieDoDomu oznacza żywność, która jest kierowana do domu. W szerszym spojrzeniu na temat dochodzimy do wniosków, że żywność jest żywnością którą chcemy spożyć, a dom jest naszym domem. Czyli JedzenieDoDomu oznacza żywność przez nas zamówioną, która ma zostać dostarczona do naszego domu.

Dla serwisu JedzenieDoDomu.pl - Jan Dżemik

Licencja: Creative Commons
0 Ocena