Squash to znana sportowa dyscyplina kojarzona z tenisem, jednak w kwestiach znaczących od niego różna. Polega na takim odbijaniu piłki o ścianę przez jednego zawodnika, która utrudni odbicie jej przez drugiego.

Data dodania: 2009-09-18

Wyświetleń: 2328

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Squash nie jest dyscypliną olimpijską, choć toczą się rozmowy pomiędzy Światową Federacją Shquasha a Komitetem Olimpijskim o włączenie jej do Igrzysk w 2012 roku. Dzisiaj squash to doskonały sposób na rozrywkę, ćwiczony na szeroką skalę w klubach sportowych, zdobywający wielu pasjonatów. Zanim jednak dyscyplina ta ugruntowała swoje zasady, wielokrotnie ją modyfikowano. Minąć musiało trochę czasu nim została ona poznana na świecie. Popularność wyznaczona za pośrednictwem liczb - w squasha gra się w 130 krajach, na około 47 000 kortów - była poprzedzona narodzeniem się sportu w Anglii.

Wydaje się, że ludzie już od niepamiętnych czasów odbijali piłkę dłonią, pięścią, rakietą lub kijem. Zaczęli sobie umilać czas przedmiotami na wzór dzisiejszych piłek, bo taka rozrywka dawała dużo możliwości Trudno sobie wyobrazić, że piłką grano już tak dawno. Pierwszy zapis dotyczy francuskiej „gry dłonią" i pochodzi z XII wieku. Wiek XVI przynosi pomysł odbijania piłek przy pomocy rakiet. W tym czasie rodzi się gra, którą znamy dzisiaj pod nazwą tenis. Jednak dopiero na początku XIX wieku wymyślono grę bardzo zbliżoną do dzisiejszego squasha. Musiało minąć ponad trzysta lat, by znaleziono sposób na grę podobną do tenisa, ale nie wymagającą posiadania zbyt wiele miejsca. Narodziła się ona wśród więźniów londyńskiego więzienia „The Flet" umieszczonych za kratkami z powodu długów. Brak wystarczającej ilości miejsca i chęć do poruszania się i spędzenia czasu na rozrywce przyniósł rozwiązanie. Tradycyjnego tenisa zamieniono na odbijanie piłki o ścianę. Drugim źródłem rozwoju gry okazała się elitarna szkoła dla chłopców, w której zauważono, że squash jest o wiele ciekawszy, gdy odbija się o ścianę lekko rozgniecioną, przekłutą piłką. To odkrycie bardzo szybko upowszechniło grę w nowej wersji. Już w 1864 roku pojawiły się pierwsze profesjonalnie wyglądające korty.

Jak rozprzestrzeniała się gra po innych krajach? Przede wszystkim za pośrednictwem wojsk brytyjskich. Tam, gdzie one stacjonowały, tam zczasem lokalna ludność zaczynała grać w tę grę. Squash pojawił się w Egipcie, Afryce, Indiach, Australii, Nowej Zelandii, Pakistanie, itd. Przykładowo pierwszy kort w Australii powstał w 1913 roku, jednak dopiero lata sześćdziesiąte przynoszą prawdziwy boom na tę grę. W Pakistanie z kolei przy nieco ponad czterystu kortach sport ten święci prawdziwe triumfy. Kraj wydał wielu mistrzów squasha, mimo braku prawdziwego zaplecza sportowego.
W XIX wieku w squasha grano w Kanadzie. Do połowy lat 80-tych używano tutaj do squasha twardej piłki, jednak z czasem ze względu na dużą popularność gry dostosowano się do standardów międzynarodowych. USA ma na koncie również pewną zasługę, jeśli chodzi o tę grę. Wymyślono tutaj grę deblową (pierwsze mistrzostwa w 1933 roku).

W Polsce squash powoli nabiera wiatru w żagle. Powstają nowe korty w całym kraju. Na razie nie posiadamy zawodników na wysokim poziomie mogących współzawodniczyć z najlepszymi graczami na świecie. Jeżeli chcecie rozpocząć przygodę ze squashem warto poznać zasady gry i zakupić odpowiedni sprzęt.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena