Odbiór własnego mieszkania to często bardzo stresująca sytuacja. Poniższy tekst opisuje alternatywę, jaką jest profesjonalny odbiór z wyspecjalizowaną w takich działaniach firmą.

Data dodania: 2012-07-09

Wyświetleń: 2138

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odbiór mieszkania z rynku wtórnego
Popularne jest dzisiaj zlecanie odbiorów mieszkań zakupionych od deweloperów osobom z wykształceniem technicznym lub/i z uprawnieniami budowlanymi. Jednak rzadko kiedy osoby takie są wynajmowane do odbioru mieszkania z rynku wtórnego. 

Z całą pewnością procedura takiego odbioru przebiega nieco inaczej, ponieważ nie mamy po drugiej stronie dewelopera, któremu możemy zgłosić usterkę, ale mamy sprzedawcę, a często też pośrednika w sprzedaży nieruchomości, z którymi, mając pełną informację o interesującym nas mieszkaniu, możemy negocjować jego cenę i inne warunki potencjalnej umowy sprzedaży. Odbiór takiego mieszkania przebiega nieco podobnie jak odbiór mieszkania od dewelopera.

Sprawdzane są ściany, posadzki (jeżeli jest to możliwe), izolacje i spadki na balkonie, ogólny stan nieruchomości i tworzona jest lista zalecanych robót remontowych, która daje potencjalnemu nabywcy pogląd na to, ile trzeba będzie w takie mieszkanie zainwestować.

Można też zlecić profesjonalistom wykonanie kosztorysu lub szczegółowej analizy nakładów niezbędnych do wykonania w wypatrzonym mieszkaniu robót remontowych, które z jednej strony wynikać będą z koncepcji wykończenia mieszkania stworzonej przez kupującego, z drugiej strony będą wynikały z zaleceń specjalisty, który sprawdza dla nas mieszkanie (np. wymiana instalacji elektrycznej, skucie i wyrównanie posadzek, izolacje na balkonie, izolacje w łazience etc.).

Są to rzeczy, o których na ogół nie myślimy, a jednak remont generalny po zakupie mieszkania jest właściwie idealnym czasem na przeprowadzenie takich robót kompleksowo, by przez kolejne kilka lat się niczym nie martwić. Wyobraźmy sobie sytuację, że planujemy kupić nieruchomość z rynku wtórnego w budownictwie z lat 80. czy nawet początku 90. Jakość wykonywanych wówczas robót niejednokrotnie pozostawiała wiele do życzenia. A my z jednej strony, chcąc kupić mieszkanie już wykończone, a z drugiej strony, chcąc uzyskać w nim pewien standard wykończenia, musimy być świadomi tego, co będzie trzeba zrobić ze ścianami, sufitami etc., aby spełniały nasze wymagania.

Podczas odbioru wykonywanego przez profesjonalistę uzyskamy informację, jaki sposób naprawy bądź jaka technologia najskuteczniej pomoże nam uzyskać zamierzony efekt i ile to będzie kosztować.Warto zasięgnąć porady specjalistów, by skonfrontować ich opinie z naszymi i znaleźć remontowy „złoty środek” po to, by efekt był satysfakcjonujący, by mieszkanie było funkcjonalne i aby nasze portfele przy tym nie zostały zbyt mocno nadwyrężone. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena