Skonstruowanie instalacji elektrycznej w budynku wiąże się z określonymi wyzwaniami, ale największym problemem w wielu przypadkach może być wprowadzenie okablowania przez ścianę. Jednym z najlepszych rozwiązań są w tym zakresie przepusty kablowe.

Data dodania: 2022-12-01

Wyświetleń: 403

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Przepusty kablowe. Szczelne przejścia przez ścianę budynku

Czym wyróżniają się najlepsze przepusty kablowe?

Można wskazać kilka istotnych kryteriów, które decydują o tym, czy przepusty kablowe spełnią swoje zadanie. Co oczywiste, muszą mieć one odpowiednią wielkość, żeby pozwolić na przeprowadzenie czy to pojedynczych przewodów, czy całych wiązek zgodnie z projektem instalacji.

Równie ważne jest to, żeby materiały, z których się przepusty wykonuje, zachowywały swoje właściwości maksymalnie długo. Już z definicji przepust przynajmniej po jednej stronie będzie narażony na oddziaływanie potencjalnie degradujących czynników. Czy będzie to podwyższona wilgotność, czy skrajne lub zmienne temperatury – za każdym razem pojawia się ryzyko, że tworzywa konstrukcyjne będą traciły z czasem swoje właściwości. Bardzo istotne jest więc to, żeby ich okres eksploatacyjny był jak najdłuższy.

Tu warto zaznaczyć, że producenci często wprowadzają do swojej oferty kilka podobnych modeli przepustów, które przeznaczone są do stosowania w różnych warunkach. Może to obejmować także różny poziom odporności mechanicznej. Nie można bowiem wykluczyć, że przepusty będą poddawane niszczącemu działaniu pyłów lub nawet aktywności gryzoni.

W zależności od zastosowań przepusty muszą przede wszystkim zapewniać odpowiedni poziom ochrony przed wodą i pyłem. Co do zasady w każdym przypadku można skorzystać z modeli o najwyższych klasach IP, ale zważywszy na to, że ich wybór bywa ograniczony, a ceny wysokie, korzystniejszym rozwiązaniem może być w miejscach względnie osłoniętych wykorzystanie przepustów o klasie IP54. Warto jednak pamiętać, że wyższa klasa ochrony może stanowić też pewien „margines” i przełożyć się na dłuższy okres użytkowania.

Niektóre przepusty mają zastosowanie uniwersalne, inne są projektowane z myślą o konkretnych typach i przekrojach przewodów lub wiązek. Odpowiednie dopasowanie jest w tym przypadku kluczowe, ponieważ bez tego nie ma mowy o zachowaniu wymaganej szczelności.

Czy wybierając przepusty kablowe, warto kierować się marką?

Wydaje się, że odpowiedź na tak postawione pytanie powinna być negatywna. Trzeba jednak mieć z tyłu głowy, że nawet niektórzy instalatorzy mogą mieć problemy z oceną jakości poszczególnych wyrobów, jeśli nie mają oni dużego doświadczenia. Kierowanie się samą marką, kiedy można odwołać się do konkretnych parametrów technicznych, na pewno nie jest dobrym pomysłem.

Z drugiej strony, parametry w specyfikacji to jedno, a faktyczna użyteczność to coś zupełnie innego i w pewnych przypadkach, jeśli do wyboru są dwa podobne modele, lepiej będzie postawić na przepust znanej marki, co do której nie ma wątpliwości, jak radzi sobie w konkretnych warunkach. Dotyczy to zarówno oceny zalet poszczególnych przepustów, jak i ich słabych stron, których znajomość po prostu pozwala na dokonanie odpowiednich modyfikacji instalacji.

Czy wszystkie przepusty należy wymieniać w tym samym czasie?

Dziś spora część sprzedawanych przepustów wodo i gazoszczelnych jest wykorzystywanych na potrzeby modernizacji starszych instalacji. To o tyle istotne, że w takich przypadkach najczęściej zastane przejścia przez ściany są już podobnie zużyte i nieskuteczne, więc od strony technicznej wskazane będzie, żeby wymienić je wszystkie, zapobiegając tym samym późniejszym problemom.

Nie jest to jednak konieczne, szczególnie w przypadkach, w których w poszczególnych miejscach stosuje się przepusty o innych parametrach. Zasadniczo najczęściej kontroluje się przepusty kablowe najbardziej narażone na uszkodzenia i te o największym znaczeniu. W miejscach nieosłoniętych stosuje się dziś przejście szczelne o wodoszczelności do 10 bar i tam, gdzie są one montowane, trzeba najczęściej sprawdzać ich stan i potencjalnie również najczęściej dokonywać wymiany.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena