Wielelu domowych majsterkowiczów z pewnością staneło przed pytaniem: w jaki sposób prawidłowo uszczelnić balkon? W poniższym artykule postaramy się rozwiać kilka znaków zapytania związanych z tym tematem.

Data dodania: 2016-03-18

Wyświetleń: 2509

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak uszczelnić balkon?

Balkon oraz taras to świetnie miejsce do relaksu podczas ciepłych letnich dni. Jednak aby móc z nich korzystać możliwie jak najdłużej należy zwrócić szczególną uwagę na jakość jego wykonania lub przypilnować przebiegu prac podczas remontu.

Zacznijmy od tego iż woda z balkonu lub tarasu może być odprowadzana na dwa sposoby – powierzchniowo lub poprzez drenaż.

Powierzchniowy sposób odprowadzania wody najczęściej tworzy uszczelnienie zespolone czyli zaprawy hydroizolacyjne + posadzka ceramiczna, która pełni role ochronną. Zamiast posadzki ceramicznej można zastosować również powłokę żywiczną, która jest bardziej elastyczna.

Drugi sposób stanowi wspomniana wcześniej warstwa drenażowa. Woda dociera do warstwy, przechodzi przez nią, a w końcowym etapie jest odprowadzana poza konstrukcję balkonu lub tarasu. Przy takim rozwiązaniu stosuje się kruszywo łamane oraz specjalne maty drenażowe. Warstwę posadzkową mogą stanowić płytki ceramiczne, kamienne lub betonowe. Takie rozwiązanie stosowane jest na większych powierzchniach czyli zdecydowaną przewagę będą stanowić w tym przypadku tarasy.

Niestety obecnie nadal zdarza się, że ekipy przy budowie lub remoncie balkonu stosują przestarzałą technologię. Przykładowo użycie nieodpowiedniego rodzaju papy, może sprawić, że po pół zbutwieje, to samo dotyczy lepików, które w przeciągu kilku lat staną się kruche i popękają.

Nasuwa się pytanie jak uszczelnić balkon aby przetrwał on znacznie dłużej? 

Przy zastosowaniu wariantu z powierzchniowym odprowadzaniem wody (w większości przypadków) uszczelnienie jest stosowane na płycie balkonowej lub na warstwie spadowej jeśli taka została wykonana. Uszczelnienie tworzy się z 2 warstw, między nimi umieszcza się taśmę wzmacniającą przy strefie okapowej oraz w miejscu łączenia się płyty balkonu ze ścianą.

Płytki na balkonie powinno się układać na cienkowarstwowych, cementowych klejach elastycznych. Ważnym jest aby wybrać klej, który jest polecany przez producenta do tego typu prac oraz oznakowany symbolami S1 lub S2, określają one elastyczność kleju, a tym samym jego przydatność do stosowania na balkonie lub tarasie.

Podobna sytuacja dotyczy fug. Należy wybrać taką zaprawę, która będzie posiadać symbol CG2, który oznacza iż posiada zdecydowanie mniejsze zdolności absorpcyjne wody w porównaniu do innych zapraw. Kładąc pyłki warto zwrócić uwagę aby odległość miedzy nimi wynosiła minimum 0,5 cm.

Wybór płytek to nie tylko kwestia wzoru. Powinno się zwrócić uwagę na parametry techniczne. Oprócz często stosowanego określenia "mrozoodporne" płytki powinny nie być za duże (max. 0,3m x 0,3m). W innym wypadku będzie trzeba pomyśleć na tzw. dylatowaniem oraz zastosowaniem specjalnego kleju C2 S2.

Jeżeli mówimy o wykończeniu i uszczelnieniu balkonu, warto też skupić się dokładnie na etapach prac i przyjrzeć się poszczególnym momentom, w których łatwo może dojść do błędu. Polecam przeczytać na ten temat kompleksowy poradnik, ukazujący każdy etap z dokładnym omówieniem. Pozwoli to nam na uniknąć błędów i zapewnić sobie spokój na lata. Jeden z takich poradników znajdziemy na stronie firmy Renoplast o nazwie Wykończenie balkonu z płytkami na zaprawie klejowej krok po kroku. Ukazje on krok po kroku, wszystkie etapy prac remontowych, dlatego jest to dobre miejsce, aby się wyedukować w tym temacie i dopiero rozpocząć pracę. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena