W artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie czym kierować się przy wyborze odpowiedniego profilu balkonowego

Data dodania: 2016-03-01

Wyświetleń: 1914

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jaki profil okapowy wybrać?

Jaki profil okapowy wybrać?

Pytanie na czasie dla wszystkich tych, którzy stoją przed zrobieniem nowego lub remontem istniejącego balkonu. Ważnym elementem każdego balkonu lub tarasu są wykończenia krawędzi. Nadają one nie tylko ładny, estetyczny wygląd ale również chronią całą konstrukcję, dlatego prawidłowe wykonanie tej części jest niezwykle istotne.

 

Profile okapowe są w zasadzie najnowszym technologicznie rozwiązaniem, które stosują się od kilku lat. Zastępują one coraz mniej popularne obróbki blacharskie, które wykonywane niezgodnie ze sztuką budowlaną lub z nieodpowiednich materiałów ulegały rdzewieniu i przyczyniały się do powolnej destrukcji całego balkonu. Temat jest istotny, gdyż żyjemy w klimacie, w którym elementy zewnętrzne domu takie właśnie jak balkon są szczególnie narażone na duże wahania temperatury, sporą wilgotność oraz przymrozki, które doprowadzają do zmiany stanu skupienia wody w szczelinach balkonowy, co jak wiadomo powoli aczkolwiek skutecznie niszczy konstrukcję balkonu.

 

Wybór odpowiedniego okapnika to przede wszystkim kwestia jakości, czyli użytych materiałów i technologii produkcji. Balkon przecież ma wytrzymać nie kilka miesięcy ale kilkadziesiąt lat. I to jest w zasadzie najistotniejsze z punktu widzenia bezproblemowego użytkowania. Aby profile okapowe nie rdzewiały muszą być wykonane z aluminium, pokrytego warstwą poliestrową, która skutecznie chroni przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi jakie tworzą nie tylko wspomniane warunki atmosferyczne, ale również otaczające środowisko (tworzone np. przez świeżą zaprawę / beton). Aluminium może bowiem korodować, przykładowo w środowisku silnie kwaśnym lub zasadowym.

 

Wybór dokładnego modelu okapnika zależy przede wszystkim od rodzaju posiadanej posadzki lub takiej jaką mamy w planach. Profile różnią się kształtem, możliwością przymocowania rynny, ilością i rodzajami odwodnień. Inne będą stosowane do do balkonów z posadzką wykonaną z płytek ceramicznych, inne do posadzki żywicznej lub kamiennej. Wybór jest spory, jednak należy dokonać go „z głową” biorąc pod uwagę przede wszystkim jakość, a nie jedynie cenę samego produktu. Na rynku znajdziemy dużo tanich profili, jednak czy za rok lub dwa chcemy bawić się w kolejny remont?

Licencja: Copyright - zastrzeżona