Wynająć czy kupić mieszkanie na studia.
Najpopularniejsze uczelnie zlokalizowane są w dużych aglomeracjach co skutkuje tym, że cena za wynajem mieszkania jest wielokrotnie wyższa niż w małych miejscowościach.
Gdy stać nas na opłacenie tak wysokiego czynszu warto zastanowić się czy nie warto zakupić mieszkanie na własność.

Data dodania: 2009-09-02

Wyświetleń: 2433

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Już za moment rozpocznie się nowy rok akademicki, rodzice przyszłych studentów wychodzą z siebie, żeby znaleźć lokum dla młodego człowieka. Najpopularniejsze uczelnie zlokalizowane są w dużych aglomeracjach jak Warszawa, Gdańsk, Kraków, Poznań itp. co skutkuje tym, że cena za wynajem mieszkania jest wielokrotnie wyższa niż w małych miejscowościach. W okresie sierpień - wrzesień następuje ponadto dodatkowo okresowy wzrost cen spowodowany zwiększonym popytem napędzanym przez rzesze studentów pierwszego roku poszukujących mieszkań. Koszt najmu kawalerki w stolicy niejednokrotnie wacha się od 1500 zł do 2000 zł co jest już znacznym obciążeniem budżetu domowego a z wydatkowania tych pieniędzy nie otrzymujemy żadnych korzyści finansowych. Oczywiście istnieje zawsze możliwość wynajęcia nieco większego mieszkania i rozłożenia kosztów na kilka osób, które by je zajmowały, ale mimo to i tak w dalszym ciągu pozostaje to znaczna kwota do zapłaty co miesiąc.

W przypadku gdy stać nas na opłacenie tak wysokiego czynszu warto zastanowić się czy nie warto byłoby zakupić mieszkanie na własność. W okresie kryzysu gospodarczego ceny mieszkań znacznie spadły i może się okazać, że koszt obsługi rat za kredyt hipoteczny na zakup mieszkania jest zbliżony do ceny najmu mieszkania. Takie rozwiązanie ma niebagatelną zaletę polegającą na tym, że pomimo kosztów miesięcznych pozostających na podobnym poziomie mamy na własność nieruchomość, którą można po zakończeniu studiów sprzedać lub wynajmować dalej i spłacać kredyt mieszkaniowy z uzyskanego czynszu. Przy przyjęciu takiego toku rozumowania okazuje się że mieszkanie dla studenta jest świetną inwestycją. Przy zaciągnięciu kredytu długoterminowego koszty jego obsługi obciążają nasz budżet tylko w okresie studiów (praz są na podobnym poziomie co koszty najmu), natomiast po zakończeniu studiów mieszkanie wynajmujemy i spłata kredytu w znacznej części może być sfinansowana ze środków pozyskanych z najmu, no i oczywiście mieszkanie cały czas pozostaje naszą własnością.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena