Budowa własnego wymarzonego domu wiąże się z szeregiem formalności, które należy załatwić zanim wbije się łopatę w ziemię. Zanim kupisz gotowy projekt domu lub zlecisz indywidualne opracowanie należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. W decyzji tej lokalny organ administracji państwowej określa ramowe parametry obiektu budowlanego.

Data dodania: 2009-10-28

Wyświetleń: 4382

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zanim kupisz gotowy projekt domu lub zlecisz indywidualne opracowanie należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. W decyzji tej lokalny organ administracji państwowej (wójt gminy, burmistrz miasta) określa ramowe parametry obiektu budowlanego jaki może zostać na tej nieruchomości zlokalizowany czyli rodzaj budynku (mieszkalny, gospodarczy, inwentarski czy przemysłowy), typ zabudowy budynek wolno stojący, zabudowa szeregowa, budynek parterowy, maksymalna wysokość budynku wielokondygnacyjnego, rodzaj dachu), minimalne odległości linii zabudowy od granic działki. Ustalenia określone w tej decyzji mają na celu utrzymanie ładu urbanistycznego tzn. aby na przykład ktoś nie wybudował hali fabrycznej na osiedlu mieszkaniowym, lub wieżowca na osiedlu domków parterowych oraz aby projektowana budowla komponowała się z istniejącą zabudową.

Jeżeli otrzymamy już decyzję o warunkach zabudowy czas najwyższy zabrać się do projektowania. Na rynku można znaleźć całą paletę ofert gotowych projektów. Przy wyborze projektu oprócz naszych wymagań co do budynku musimy również kierować się wymogami określonymi we wspomnianej wyżej decyzji. Ponadto trzeba uwzględnić usytuowanie działki względem stron świata i jak na niej będzie zlokalizowany budynek aby zapewnić właściwą funkcjonalność (dojazd, nasłonecznienie, zagospodarowanie ogródka), chodzi o to aby konfiguracja budynku była taka przy której można byłoby go zmieścić na danej działce zapewniając jednocześnie wspomniane parametry.

Jeżeli kupujemy gotowy projekt nie możemy jeszcze złożyć wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę, trzeba jeszcze zlecić uprawnionemu projektantowi adaptację projektu na działce czyli opracowanie planu zagospodarowania działki. W tym momencie projektant może dokonać niektórych zmian w projekcie (odbicie lustrzane, zmiana konfiguracji pomieszczeń itp.) nie mających wpływu na konstrukcję budynku. Ponadto poza opracowaniem projektu budowlanego budynku konieczne jest jeszcze wykonanie projektów branżowych instalacji wewnętrznych takich jak elektryczna, sanitarna, ogrzewania, gazowa. Dokumentacje te powinny być opracowane przez projektantów z poszczególnych branż. Sytuacja inwestora jest nieco bardziej komfortowa jeżeli zleca opracowanie indywidualnego projektu, zazwyczaj porządna firma projektowa przyjmuje zlecenie na projekt kompleksowo to znaczy że dostarcza projekt kompletny wraz ze wszystkimi branżami, włącznie z załatwieniem wszystkich niezbędnych uzgodnień i decyzji.

Jeżeli mamy już wszyskie opracowania projektowe oraz prawomocną decyzję o warunkach zabudowy to dopiero można złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę w wydziale budownictwa właściwego Starostwa Powiatowego.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena