Przyjęło się uważać, że łysienie mężczyzn to normalny proces, który dotyka każdego pana. Faktycznie, nadmierne wypadanie włosów jest częścią ludzkiej natury. Jednakże na problemy z łysieniem skarżą się coraz młodsi mężczyźni.

Data dodania: 2009-08-28

Wyświetleń: 3119

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Często łysienie staje się powodem kompleksów, nawet u mężczyzn. Bo którym kobietom podobają się młodzi łysi mężczyźni?

Czym jest łysienie?

Łysienie to problem, który przejawia się nadmiernym i postępującym wypadaniem włosów. Najczęstszą odmianą łysienia, które występuje u mężczyzn jest łysienie androgenowe.

Łysienie androgenowe – jak przebiega?

Łysienie androgenowe to bardzo rozpowszechniony typ łysienia wśród mężczyzn. Pierwszymi objawami łysienia androgenowego jest tworzenie się zakoli. Zakola mi nazywa się niewielką utratę włosów w przedniej części głowy. Nieleczone łysienie prowadzi do stopniowego przerzedzania włosów, co zwykle doprowadza do powstawania wysokiego czoła. Następnym etapem choroby jest przerzedzanie się włosów w środkowej części głowy. W zaawansowanej fazie następuje miniaturyzacja mieszków włosowych – mieszki włosowe ulegają zmniejszeniu, a czasami nawet zanikają. Powoduje to, że nowo powstające włosy są coraz cieńsze i słabsze, a w przypadku całkowitego zaniku mieszka włosowego – włosy już nie rosną.

Co wpływa na powstawanie łysienia androgenowego?

Łysienie androgenowe nieodłącznie wiąże się z genami i hormonami płciowymi. W genach zapisana jest szczególna nadwrażliwość mieszków włosowych na szkodliwie działający hormon z grupy androgenów. To dihydrotestosteron wywołuje łysienie androgenowe. Hormon ten jest bardzo aktywną formą testosteronu – hormonu płciowego typowego dla mężczyzn. Dihydrotestosteron powstaje w wyniku działania na testosteron enzymu, który nazywa się 5-alfa reduktazą. Enzymy ten produkowany jest między innymi w prostacie czy na głowie skóry. Dihiydrotestosteron degraduje mieszki włosowe przyczyniając się do ich osłabienia i miniaturyzacji. W efekcie tego nowo powstające włosy nie są już takie mocne i grube, lecz słabe i podatne na działanie szkodliwych czynników.

Jak walczyć z łysieniem androgenowym?

Ponieważ przyczyny powstawania łysienia androgenowego zostały poznane, walka z nadmiernym wypadaniem włosów typu androgenowego, przynosi zaskakujące rezultaty.

 Z łysieniem androgenowym można walczyć na dwa sposoby – albo podejmujemy się leczenia farmakologicznego, albo zaopatrujemy się w specjalne preparaty.

Najbardziej skuteczne środki zwalczające łysienie powinny zawierać składniki, które poprzez swoje działanie będą się wzajemnie uzupełniać. Po pierwsze preparaty, których działanie skierowane jest przeciwko łysieniu powinny zawierać substancję, która będzie hamowała reakcję katalityczną prowadzącą do powstawania szkodliwego dihydrotestosteronu. Ponadto działanie takiej substancji powinno być uzupełnione środkami stymulującymi ponowny porost włosów. Dopiero takie skumulowane działanie może przyczynić się do ustąpienia procesu łysienia.

Pewnie ktoś zapyta, czy w ogóle istnieją takie preparaty. Odpowiedź na to pytanie z pewnością taką osobę usatysfakcjonuje. Otóż takich specyfików powstaje coraz więcej. Mogą to być szampony lecznicze o specjalnie opracowanej formule. Skuteczne szampony przeciwdziałające łysieniu zawierają między innymi minoxidil. Jest to substancja, która stymuluje porost włosów. Aktywizuje pracę komórek włosa, a więc przyczynia się do ich ponownego wzrostu. Trzeba pamiętać, że stosowanie minoxidilu powinno być ciągłe, gdyż po odstawieniu takiego preparatu powoduje nawrót „schorzenia”.

Niektóre specyfiki zwalczające łysienie androgenowe zawierają w swoim składzie również inhibitory enzymu 5-alfa reduktazy. Dzięki temu następuje opóźnienie reakcji wytwarzania dihydrotestosteronu, co z kolei powoduje zahamowanie procesu łysienia. Tak jak w przypadku minoxidilu – przerwanie kuracji niestety powoduje nawrót łysienia. Czasami efektami ubocznymi kuracji tego typu inhibitorami mogą być zaburzenia funkcji seksualnych.

W skutecznych szamponach na łysienie wykorzystywane są właściwości lecznicze ketokonazolu. Substancja ta ma działanie przeciwgrzybiczne. Redukuje podrażnienia skóry głowy oraz – co jest bardzo ważne w przypadku łysienia androgenowego – wykazuje działanie antyandrogeniczne, a więc hamuje powstawanie dihydrotestosteronu.

Również kofeina, która znajduje się w niektórych skutecznych szamponach przeciwdziałających łysieniu ma dobroczynne właściwości. Substancja ta reguluje działanie testosteronu. Ponadto powoduje przyspieszenie procesu wzrostu włosów i wydłuża cykl ich życia.

Niektóre szampony, które poradzą sobie z łysieniem androgenowym zawierają w swoim składzie związek o nazwie Spin Traps. Jest to element grupy nitrozowej i doskonale nadaje się do leczenia łysienia androgenowego.

Szampony i inne środki przeciwdziałające łysieniu są skuteczne. Jednakże należy pamiętać, że przerwanie leczenia może wiązać się z nawrotem choroby. Dlatego też, na chwilę obecną, najbardziej skutecznym sposobem na łysienie jest po prostu przeszczep włosów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena