Do każdej pracy potrzebne są odpowiednie narzędzia. Jeśli większość czasu spędzamy w biurze, to po za komputerem, telefonem i materiałami biurowymi naszym narzędziem pracy stają się również meble, takie jak biurko czy krzesło. 

Data dodania: 2016-06-21

Wyświetleń: 946

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Gdy po spędzeniu całego dnia w biurze bolą nas mięsnie, barki lub kręgosłup oznacza to, że warto rozważyć zakup nowego siedziska.

Kluczem do znalezienia odpowiedniego krzesła jest przede wszystkim odpowiedź na pytanie: ile czasu będziemy przy nim spędzać?

Do 2 godzin dziennie

Jeśli za biurkiem będziemy spędzać stosunkowo niewiele czasu dobrym wyborem będzie krzesło o prostej budowie, którego podstawę stanowi pięcio-ramienna gwiazda. Powinno ono umożliwiać regulację wysokości oraz zapewniać podparcie w dolnym, lędźwiowym odcinku kręgosłupa.

Do 4 godzin dziennie

Większa ilość czasu w pozycji siedzącej wymaga zastosowania dodatkowych rozwiązań. Po za wytycznymi podanymi wcześniej krzesło powinno posiadać również podłokietniki, możliwość regulacji odchylenia oparcia oraz głębokości siedziska.

Powyżej 4 godzin dziennie

Przy tak dużej ilości czasu najlepiej zakupić jest krzesło umożliwiające tak zwane „siedzenie aktywne”. Najczęściej są to siedziska, których podstawę stanowi sprężyna, która zachowuje ciało siedzącego w ruchu i nie ogranicza go, pozwala się wygodnie „powiercić” oraz dostosowuje się do przyjętej przez niego pozycji. Dzięki temu mięśnie brzucha i pleców nie sztywnieją i nie wywołują bólu po wstaniu od biurka.

Krzesło czy fotel?

Rozróżniamy dwa typy siedzisk: te w których oparcie nie jest bezpośrednio połączone z siedziskiem, czyli krzesła, oraz te, w których siedzisko łączy się z oparciem, czyli fotele. Wbrew pozorom, przy dużej ilości czasu spędzanego na pracy biurowej zdecydowanie lepiej sprawdzi się krzesło ze względu na większe możliwość regulacji i lepszego dopasowania się do ciała użytkownika.

Fotele, choć również wygodne, bo wykonane najczęściej ze skóry, z miękkimi wypełnieniami, mogą nie sprawdzać się kilkugodzinnej pracy bez przerwy. Wynika to z ich bardziej sztywnej konstrukcji, która ogranicza użytkownikowi możliwość ruchu oraz konfiguracji siedziska do własnych potrzeb.

Kwestia zdrowia

Niezależnie od tego jak wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej, jedno jest pewne: nie warto oszczędzać na odpowiednim siedzisku. Lepszy komfort pracy to nie tylko lepsze samopoczucie w jej trakcie, ale również ochrona naszego zdrowia w przyszłości.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena