Każda sytuacja ekonomiczna powoduje, że jedni zyskują natomiast inni tracą pieniądze. W każdych warunkach niezależnie czy mamy do czynienia z kryzysem czy też okresem dobrej koniunktury istnieją wygrani i przegrani.

Data dodania: 2009-03-19

Wyświetleń: 1936

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Każda sytuacja ekonomiczna powoduje, że jedni zyskują natomiast inni tracą pieniądze. W każdych warunkach niezależnie czy mamy do czynienia z kryzysem czy też okresem dobrej koniunktury istnieją wygrani i przegrani. Weźmy przykład aprecjacji złotego kiedy wzrasta kurs złotego względem dolara co powoduje wzrost siły nabywczej naszej waluty krajowej. Czy silna waluta jest zjawiskiem pożądanym?
To zależy dla kogo. Dla eksporterów sprzedających towary za granicę i otrzymujących należność w dolarach sytuacja taka powoduje, że otrzymane pieniądze są mniej warte. Z kolei w tych samych warunkach podejmując import i płacąc dolarami można nabyć towar przy niższym koszcie. Za jednego dolara musimy zapłacić mniej waluty krajowej.
Weźmy teraz sytuację odwrotną kiedy następuje deprecjacja złotego względem dolara. Oznacza to spadek kursu złotego względem dolara. Złoty w takiej sytuacji ma mniejszą siłę nabywczą. W takiej sytuacji eksportując towary za granicę za które otrzymujemy należność w dolarach zyskujemy na deprecjacji. Natomiast w przypadku importu tracimy na deprecjacji waluty krajowej względem waluty obcej. Więcej złotówek musimy zapłacić za jednego dolara. Import drożeje w wyniku deprecjacji waluty krajowej względem waluty obcej. Jest to przykład sytuacji pokazującej że w takich samych warunkach można zyskać lub stracić zależnie od rodzaju podjętej działalności.

Kluczem do osiągnięcia sukcesu w każdej dziedzinie jest robienie tego co nie jest łatwe. Bardzo często kupno akcji, monet, nieruchomości itd. które wydaje się bardzo atrakcyjne  prawie zawsze okazuje się zbyt późne.


Kluczową kwestią jest znalezienie dwukierunkowych zależności między zjawiskami ekonomicznymi.

Zapraszam na bloga: www.zarabiajwnecie.pl/blog

Licencja: Creative Commons