Gwarancja bezpieczeństwa na w szkole podczas zajęć warsztatowych i laboratoryjnych. Ochrona słuchu (nauszniki przeciwhałasowe, ochronniki słuchu, zatyczki), ochrona ogólna (instrukcje obsługi, odpowiednio zabezpieczony sprzęt warsztatowy itp.).

Data dodania: 2009-03-10

Wyświetleń: 2929

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nauczyciele prowadzący zajęcia w warsztatach, laboratoriach, pracowniach chemicznych lub fizycznych, a także wychowania fizycznego powinni być obowiązkowo przeszkoleni z zakresu udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.

W zależności od kierunku szkolenia w laboratoriach, warsztatach, pracowniach szkolnych oraz w zakładach pracy, w których uczniowie odbywają praktyczną naukę zawodu, stosuje się branżowe przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zajęcia praktyczne i ćwiczenia nie mogą być prowadzone bez nadzoru nauczyciela, Dodatkowo jeżeli warsztaty obfitują w źródła dźwięku o natężeniu powyżej 85 dB, uczniowie powinni zadbać o odpowiednią ochronę słuchu w postaci nauszników przeciwhałasowych lub zatyczek przeciwhałasowych.

Maszyny i inne urządzenia techniczne powinny być wyposażone w zabezpieczenia chroniące przed urazami, działaniem substancji szkodliwych dla zdrowia, porażeniem prądem elektrycznym, szkodliwymi wstrząsami, nadmiernym hałasem, działaniem wibracji lub promieniowaniem. Powinny być one utrzymane w stanie zapewniającym pełną sprawność i bezpieczeństwo pracy.

Maszyny i urządzenia techniczne chwilowo niesprawne, uszkodzone lub pozostające w naprawie powinny być wyraźnie oznaczone i zabezpieczone w sposób uniemożliwiający ich uruchomienie.

W warsztatach, laboratoriach i pracowniach, w których odbywają się zajęcia, powinny być wywieszone w widocznych i dostępnych miejscach regulaminy porządkowe, określające zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, a na stanowiskach pracy i nauki przy maszynach i urządzeniach technicznych czytelne instrukcje bezpiecznej ich obsługi.

Uczniowie przed dopuszczeniem ich do zajęć przy maszynach i innych urządzeniach technicznych powinni być zapoznani z zasadami i metodami pracy zapewniającymi bezpieczeństwo i higienę pracy przy wykonywaniu poszczególnych czynności. Dodatkowo w razie potrzeby zadbać o ochronę słuchu zakładając nauszniki przeciwhałasowe lub zatyczki przeciwhałasowe.

Przeprowadzenie szkolenia w zakresie obsługi maszyn i urządzeń technicznych powinno się odnotować w dzienniku lekcyjnym i zeszycie (dzienniczku) zajęć praktycznych ucznia.

Zajęcia mogą być prowadzone po uprzednim sprawdzeniu i upewnieniu się przez nauczyciela, iż stan maszyn i innych urządzeń technicznych, instalacji elektrycznej i narzędzi, a także inne warunki nie stwarzają zagrożeń dla bezpieczeństwa uczniów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena