W świetle aktualnie obowiązujących przepisów nie wolnodopuścić do pracy pracownika, do której wykonywania nie posiada on dostatecznejznajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Kierownictwo apteki ma obowiązek zapewnienia właściwegoprzeszkolenia pracowników z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy,rozumiane jako kształcenie, dokształcanie lub doszkalanie pracowników powinnozapewniać uczestnikom przede wszystkim:
Zaznajomienie się z zagrożeniami wypadkowymi i zawodowymizwiązanymi z wykonywaną pracą,
Poznanie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy wzakresie niezbędnym do wykonywania pracy oraz związanych z tym obowiązków iodpowiedzialności,
Nabycie umiejętności wykonywania pracy w sposób bezpiecznydla siebie i innych osób, postępowania w sytuacjach awaryjnych, a takżeumiejętności udzielenia pomocy osobom, które uległy wypadkom.
Instruktaż ogólny może prowadzić pracodawca lub pracownikwyznaczony przez pracodawcę, posiadający ukończone aktualne szkolenie wzakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Instruktaż stanowiskowy przeprowadza się przed dopuszczeniempracownika do wykonywania pracy na określonym stanowisku pracy.
Instruktaż stanowiskowy powinna przeprowadzać osobakierująca pracownikami, wyznaczona przez pracodawcę, posiadająca odpowiedniekwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz przeszkolona w zakresie metodprowadzenia instruktażu. Odbycie przez pracownika instruktażu ogólnego istanowiskowego powinno być potwierdzone przez pracownika na piśmie orazodnotowane w aktach osobowych pracownika.
Szkoleniem podstawowym powinni być objęci pracownicy wokresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy na określonymstanowisku. Wszyscy pracownicy powinni odbywać szkolenia okresowe w terminachustalonych przez pracodawcę.