Certyfikat energetyczny (inaczej zwany też świadectwem energetycznym) to dokument przygotowywany na podstawie oceny energetycznej budynku przygotowywanej przez audytora posiadającego stosowne uprawnienia. Dokument ten jest wymagany od początku 2009 roku przy sprzedaży czy wynajmie domów i mieszkań - zarówno mieszkalnych, jak i biurowych.

Data dodania: 2009-01-06

Wyświetleń: 3097

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 2

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Co określa certyfikat?
Zgodnie z dyrektywą unijną, certyfikat energetyczny budynku ma za zadanie określać klasę energetyczną nieruchomości, a więc określić jak duże będą koszty ogrzewania obiektu.
Klasa ta określana jest na podstawie kilku czyników, przede wszystkim zapotrzebowanie na energię z centralnego ogrzewania, ale też wentylacji i klimatyzacji.
Dokument jest ważny przez 10 lat - ale będzie nam potrzebny tylko przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości. Tak więc jeśli nie planujemy w najbliższym czasie powyższych operacji, można problem zignorować. Podobnie też będąc w posiadaniu obiektu o pow. do 50m kw. jesteśmy zwolnieni z obowiązku posiadania świadectwa.

Jak zdobyć świadectwo energetyczne?
Jeśli dokonujemy czynności określonej w ustawie - a więc sprzedaży lub wynajmu obiektu o powierzchni powyżej 50m kw. świadectwo energetyczne będzie nam potrzebne.
Wydają je przeszkoleni w tym zakresie audytorzy z odpowiednimi uprawnieniami - łatwo znaleźć w internecie odpowiednie instytucje, z którymi tacy audytorzy współpracują.
Ekspert przeprowadzi wtedy odpłatny audyt obiektu i wystawi stosowny dokument. Warto tutaj wspomnieć, że ocena opisana na świadectwie nie ma wpływu na możliwość sprzedaży - ma jedynie charakter informacyjny (co w praktyce wpływa na możliwość negocjacji ceny).

Jak zostać audytorem?
Jeśli rozważasz zostanie audytorem, czyli ekspertem badającym sprawność energetyczną budynków musisz spełnić kilka warunków.
Pierwszym z nich jest posiadanie tytułu magistra (kierunek studiów nie jest istotny).
Drugim jest ukończenie specjalnego szkolenia (trwa ono łącznie ok. tygodnia). Szkolenia są odpłatne, przeprowadzane są przez biegłych specjalistów zgodnie z wymogami ustawowymi.
Trzeci warunek to pozytywne zdanie egzaminu państwowego - egzamin odbywa się po ukończeniu szkolenia i jego pozytywny wynik oznacza, że osoba zdająca może wydawać świadectwa energetyczne.
Jak widać zostanie audytorem nie jest więc szczególnie wymagające, przez co stanowić będzie ciekawą opcję dla wykształconych osób rozważających zmianę zawodu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena