Odkryj teraz sekrety studentów, którzy osiągają największe sukcesy i naucz się robić to samo! Przeczytaj jak zmienić nudną naukę w zabawę i przyjemność!

Data dodania: 2009-01-03

Wyświetleń: 2398

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeśli jesteś studentem lub nim byłeś, to wiesz jak to jest gdy zbliża się nieubłagalnie czas sesji egzaminacyjnej. Dla wielu osób sesja kojarzy się z samymi przykrościami: nieprzespane noce, stres, zmęczenie, zniechęcenie, konieczność ślęczenia nad stertami książek i notatek.

Wyobraź teraz sobie, że to wszytko jest tylko złym snem, koszmarem. A Ty budzisz się rano, wstajesz i uśmiechasz do lustra wiedząc, że przychodzi czas jeszcze większego luzu i przyjemności!

Tak! Sesja może stać się Twoim najlepszym okresem w trakcie studiów!

Dla mnie tak właśnie było od czasu, gdy dowiedziałem się że można inaczej - znacznie lepiej, szybciej, skuteczniej i z wielką ilością dobrej zabawy! Ty również możesz zmienić sesje w czas relaksu i świetnego nastroju!

Aby to jednak zrobić, musisz zmienić niektóre sposoby myślenia i postępowania na bardziej użyteczne dla Ciebie. Gdy już to zrobisz i zastosujesz w praktyce, już po pierwszej sesji zdasz sobie sprawę, jak bardzo było to dla Ciebie korzystne!

Poniżej omawiam w 6 punktach na co zwrócić uwagę i co zmienić podczas skutecznej nauki. Bo jak powiadają Anglicy: Work smarter, not harder!

1)FIZJOLOGIA

a)Zadbaj o odpowiednią kondycję ciała.
Jak wiadomo – ciało i umysł są jednym, połączonym ze sobą systemem. Jeśli zadbasz o jedno, zapominając o drugim... nic z tego nie będzie! Dlatego pamiętaj aby prowadzić zdrowy tryb życia.

Warto jest regularnie wykonywać ćwiczenia fizyczne. Nie musi to być od razu wyciskanie ostatnich potów na siłowni, ale chociaż spacer, rower, aerobik czy nawet taniec. Dzięki temu pobudzasz krążenie i utrzymujesz swoje mięśnie w gotowości do wysiłku. Jak mawiają Rosjanie: „W zdrowym ciele zdrowy duch”!

b)Odpowiednie żywienie.
Jest to oczywiste, jednak najczęściej zapominane. Student przyzwyczajony jest do szybkiego przygotowania gotowych pokarmów typu: zupka z proszku, potrawka z mikrofali (tzw. plastykowe jedzenie) lub puszka. Natomiast każdy dietetyk czy lekarz uświadamia, jak ważne jest prawidłowe żywienie a więc dostarczanie organizmowi niezbędnych do życia substancji.

Jedzenie, zwłaszcza przed i w trakcie sesji powinno być lekkie i energetyczne, oraz pełne substancji odżywczych.

Ciężkie jedzenie (np. mięso) powoduje spadek energii po spożyciu posiłku, co związane jest z koniecznością wytwarzania dużej ilości enzymów (peptydaz) trawiących tak złożone białka.

Jedzenie energetyczne to takie, które zapewnia życiodajną energię do prawidłowo prowadzonych procesów fizjologicznych. Jest to oczywiste, jednak nie wielu dietetyków zwraca na to dostateczną uwagę.

Wg Anthony Robbinsa, prowadzącego znane na świecie szkolenia "Living Health"
– nasze ciało jest układem bioenergetycznym. Organy potrzebują konkretnego poziomu energii do funkcjonowania (np. mózg, serce potrzebują 60-70 Mhz). Pokarmy które zapewniają taki poziom energii to warzywa, owoce i kiełki roślinne. Np. awokado ma 70-80 Mhz, pokarm gotowany 8-10 Mhz, a hamburger zaledwie 3-4 Mhz.

Składniki odżywcze które powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi to białko (aminokwasy egzogenne + wolne), tłuszcze (NNKT czyli Omega), węglowodany (łatwostrawne), witaminy (zwłaszcza z grupy B), biopierwiastki (makro, mikro
i ultraelementy) oraz przeciwutleniacze. Taki skład zapewnia spożywanie dużych ilości warzyw, owoców, kiełków roślinnych oraz nasion i orzechów.

Dodatkowo warto suplementować brakujące składniki: NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, zwane Omega) – spożywając siemię lniane lub olej lniany, natomiast witaminy z grupy B znajdują się m.in. w niektórych produktach drożdżowych. Świetnym zestawem aminokwasów, witamin i biopierwiastków (oraz innych substancji biologicznie czynnych) jest pyłek kwiatowy , który w przeciwieństwie do sztucznych tabletek jest dobrze wchłaniany przez organizm.

Na wielu szkoleniach Anthony Robbins zaznacza, jak ważne jest jedzenie bogate w wodę – czyli ponownie owoce, warzywa i kiełki... Powinniśmy spożywać jak najwięcej tych pokarmów!

c)Woda.
Wiadomo że prawie w ponad 60% składamy się z wody, a zwłaszcza tak ważne dla procesu uczenia narządy jak mózg, oczy i cały układ nerwowy (ok. 82%).

Dlatego bardzo istotne jest częste picie wody podczas nauki. Najlepiej pić czystą, nie-gazowaną wodę, małymi łyczkami ale często. Pamiętaj, aby w ciągu godziny wypić szklankę wody! Innymi polecanymi napojami są herbata zielona i napar z Miłorzębu Japońskiego.

d)Postawa.
Prawidłowa postawa ważna jest z trzech względów. Po pierwsze, trzymając pochyloną głowę tamujesz dopływ krwi do mózgu uciskając tętnice szyjne.

Po drugie, skrzywiony kręgosłup po dłuższym czasie będzie powodem uporczywych bólów i niedostatecznego przepływu impulsów nerwowych (zarówno w samym kręgosłupie, jak – co ważniejsze – w uciskanych przez kręgi nerwach obwodowych).

Po trzecie, konkretne pozycje kojarzą się nam z określonym zachowaniem. Są to tak zwane neuroasocjacje, czyli w języku NLP – kotwice (odruch warunkowy, podobny jak w doświadczeniu Pawłowa). Ciało w pozycji rozleniwionej przekazuje mózgowi informację że teraz pora na odpoczynek. Ciało w pozycji skupionej to informacja że teraz będzie przyswajanie informacji, czyli nauka. Wiesz o czym mówię... :)

cdn.

Pozdrawiam,
Marcin Kijak
trener szybkich technik nauki i czytania
--
Projekt: Geniusz - darmowe 45 minutowe szkolenia w placówkach edukacyjnych oraz pełne, 16 godzinne kursy
Licencja: Creative Commons
4 Ocena