Biznes nie jest zawieszony w próżni. Tworzą go ludzie dla ludzi, dlatego bez uwzględniania ich potrzeb nie może się rozwijać. Dziś coraz więcej firm postanawia zadbać o zdrowie jednostki pracującej na jej sukces, podejmując różnego rodzaju działania. Wśród nich znajdują się seminaria antynikotynowe dla pracowników.

Data dodania: 2008-12-12

Wyświetleń: 2581

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W ostatnich czasach polityka wielu polskich firm zmienia kierunek z - interes pracowników podporządkowany firmie – na zadowolony człowiek to źródło naszej pozycji.
Troska o dobro i zdrowie personelu staje się priorytetem wielu przedsiębiorstw.
Jest to tylko jeden z elementów realizowany w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu, nurtu, którego głównym celem, mówiąc najprościej, jest nadanie biznesowi bardziej ludzkiej twarzy.

Corporate social responsibility (CSR), po polsku społeczna odpowiedzialność biznesu,
to kierunek zarządzania przedsiębiorstwem, który oprócz oczywistej zasady pomnażania zysków i rozwoju firmy, rozwija także w swoich granicach dialog społeczny. Przedsiębiorstwo wyznające zasady CSR poszukuje rozwiązań korzystnych nie tylko dla siebie, ale również dla drugiej strony – klientów, wspólników, pracowników i w ten sposób buduje swoją wiarygodność. To unikalne podejście do biznesu działa na różnych płaszczyznach. Do najczęściej wymienianych obszarów działania społecznie odpowiedzialnego biznesu należy: rynek, miejsce pracy, społeczność lokalna, środowisko, sposób zarządzania firmą. Mówiąc najkrócej - firmy działające w ramach CSR prowadzą działalność filantropijną na rzecz swoich pracowników, ich rodzin i społeczeństwa.

Liczba firm prowadzących „dobre praktyki” ciągle rośnie (wynika z raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce”). Wszystkie przestrzegają w swojej działalności norm etycznych, kierują się zasadami partnerstwa i współdziałania. Firmy społecznie odpowiedzialne szczególną uwagę poświęcają dobru swoich pracowników, widząc w nich swoich najlepszych ambasadorów. Stwarzają przyjazne miejsca pracy sprzyjające rozwijaniu kreatywności
i samodoskonaleniu kadry, ale nie tylko. Coraz więcej firm stawia na zdrowie i jego promocję, organizując personelowi szkolenia, badania, przeprowadzając akcje i programy prozdrowotne.

Choć pomysłów na poprawę jakości pracy, stworzeniu w niej przyjaznego środowiska czy promocji zdrowia, jest w firmie mnóstwo, niejednokrotnie stoi ona przed poważnym dylematem, który z pomysłów wcielić w życie. Najlepszy projekt to ten przynoszący pracownikom korzyści na wielu płaszczyznach. Decyzja o wyborze musi być przemyślana, poprzedzona obserwacją miejsca i środowiska pracy.

W krajach Europy Zachodniej i w Ameryce wielu pracodawców, po dokonaniu ogólnego rozeznania wśród problemów i potrzeb swoich pracowników, zdecydowało się
na przeprowadzenie seminariów antynikotynowych dla firm. Sesje antynikotynowe cieszą się
za granicą dużym powodzeniem, szczególnie, że walka z paleniem w miejscu pracy może być z powodzeniem realizowane w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu.
W Polsce organizacją seminariów antynikotynowych dla firm zajmuje się
Klinika Rzucania Palenia Allena Carra
http://www.allen-carr.pl

Sesje antynikotynowe dla pracowników, co potwierdzają badania ich skuteczności,
są świetnym sposobem na rozwiązanie problemu palenia w firmie, które nie tylko wpływa
na obniżenie efektywności przedsiębiorstwa, osłabia jego wizerunek, przynosi straty finansowe, ale przede wszystkim, co najbliższe firmie społecznie odpowiedzialnej - niszczy zdrowie personelu. „ Zdrowie i bezpieczeństwo naszych pracowników jest naszym priorytetem i zawsze staraliśmy się promować zdrowy tryb życia w naszej organizacji – słowa Alison Taylor menadżerki z firmy Lafarge Cement UK - Postanowiliśmy sfinansować terapię metodą Allena Carra każdemu pracownikowi, który podejmuje próbę rzucenia palenia i jesteśmy zadowoleni z rezultatów. Z grupy, która udała się na terapie obecnie tylko trzy osoby palą”.

Większość palaczy nie potrafi samodzielnie pozbyć się nałogu. Z drugiej strony nie wynika
to z ich złej woli, a raczej z braku skutecznej pomocy. Gdyby rzucenie palenia było tak proste już dawno każdy z nich skończyłby z paleniem sam dla siebie, dlatego antynikotynowa terapia jest ogromną szansą dla personelu na szybkie i trwałe odzyskanie wolności.
„Firma Rothenberger Polska zdecydowała się pomagać palącym pracownikom, którzy chcą podjąć próbę zerwania z nałogiem. Z tego co się zorientowałem wielu palaczy chce rzucić palenie, lecz nie mogą sobie z tym poradzić – mówi Zbigniew Brinken Dyrektor Rothenberger Polska - My pomagamy naszym pracownikom to zrobić. Finansujemy w 100% udział pracownika w sesji rzucania palenia metodą Allena Carra. Za wyborem takiego rozwiązania przekonało nas to, że terapia Allena Carra charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością (pow.52% po roku) i nie związana jest z przyjmowaniem jakichkolwiek środków farmakologicznych”.

O paleniu w miejscu pracy mówi się w ostatnich czasach dużo szczególnie w kontekście zaostrzających się przepisów prawnych. Już dziś obowiązuje całkowity zakazać palenia
w miejscu pracy, za którego złamanie grozi odpowiedzialność karna. Pracodawca zatrudniający powyżej 20 pracowników ma obowiązek utworzenia specjalnie do tego przystosowanych palarni. Społecznie odpowiedzialne firmy nie bagatelizują jednak problemu, doskonale wiedzą, że tworzenie klimatyzowanych pomieszczeń nie jest najlepszym wyjściem z tej sytuacji. Tysiące przedsiębiorstw dostrzegło skalę palenia w swojej firmie i postanowiło walczyć z nim skutecznie, organizując seminaria antynikotynowe dla swoich pracowników. Wkrótce przekonały się, ze zwalczenie palenia daje obustronne korzyści. Pracodawca zyskuje bardziej efektywnego pracownika, cała kadra przyjazne środowisko pracy, a palacze, co wymaga największego podkreślenia, wolność od rujnującego zdrowie i życie nałogu.

Palący pracownicy są coraz większym wyzwaniem dla firm społecznie odpowiedzialnych. Zagranicą, walka z uzależnieniem od nikotyny w miejscu pracy, zakrojona jest na szeroką skalę. Pracodawcy czują się w obowiązku i odpowiedzialności wobec zdrowia swoich pracowników. Tym bardziej, że nadmiar pracy jest najczęstszą przyczyną jego zaniedbywania. Pracownikom często zwyczajnie brakuje wolnego czasu
na wizytę u lekarza czy badania kontrolne. Odpowiedzialna społecznie firma musi w takich sytuacjach wyjść na przeciw potrzebom swojego personelu, pamiętając, że gdyby nie ludzie tworzący firmę nigdy nie miałaby ona szans na rozwój.


Licencja: Creative Commons
0 Ocena