Zaburzenia odżywiania to często spotykany termin. Spora część społeczeństwa nie wie jednak, czym się one cechują i jakie są powody ich występowania. Jest to jednak poważny błąd, albowiem dotykają one osób w różnym wieku i nierzadko niosą za sobą poważne reperkusje. Co więc warto o nich wiedzieć i jak skutecznie z nimi walczyć?

Data dodania: 2023-12-13

Wyświetleń: 172

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak wspierać leczenie zaburzeń odżywiania?

Najważniejsze informacje o zaburzeniach odżywiania

Zaburzenia odżywiania to jednostki zaburzeń psychicznych, które manifestują się niezdrowym stosunkiem do jedzenia i obrazu własnego ciała, często prowadząc do szkodliwych nawyków żywieniowych i poważnych konsekwencji zdrowotnych. Najczęściej występującym rodzajem zaburzeń jest anoreksja, czyli celowe unikanie posiłków w obawie przed przytyciem. Bardzo często spotykana jest również bulimia, a więc żarłoczność psychiczną. W ostatnich latach coraz częściej odnotowywane jest także łaknienie spaczone czy zespół nocnego jedzenia. Wszystkie te zaburzenia są bardzo groźne i pod żadnym pozorem nie wolno ich lekceważyć, gdyż mogą prowadzić nawet do śmierci. 

Aby zdiagnozować zaburzenia odżywiania, niezbędne jest skorzystanie z pomocy psychologa. Należy pamiętać o tym, że rozpoznanie zaburzeń odżywiania jest możliwe dopiero po spełnieniu przez pacjenta kryteriów zgodnie z systemem klasyfikacji DSM-5 lub ICD-10. Objawy zaburzeń odżywiania przyjmują różne formy. 

Anoreksja charakteryzuje się wyjątkowo silnym lękiem przed przybraniem na wadze, drastycznym ograniczeniem spożycia pokarmów, utratą masy ciała, oraz wyjątkowo niskim poczuciem własnej wagi i ciała. Bulimia z kolei przejawia się cyklicznymi epizodami nadmiernej konsumpcji jedzenia, po których następują zachowania kompensacyjne, takie jak wymioty, nadmierne używanie środków przeczyszczających lub intensywne ćwiczenia fizyczne, często utrzymujące się w tajemnicy, co prowadzi do niestabilności masy ciała i wpływa negatywnie na zdrowie.

Psychoterapia zaburzeń odżywiania

Psychoterapia zaburzeń odżywiania koncentruje się na holistycznym podejściu do zdrowia psychicznego i fizycznego, wykorzystując terapie poznawczo-behawioralne, terapie interpersonalne i wsparcie rodzinne, aby pomóc pacjentowi zrozumieć i modyfikować negatywne myśli, wzorce zachowań żywieniowych oraz poprawić relacje społeczne i wzmocnić poczucie własnej wartości, umacniając proces zdrowego powrotu do równowagi.

Hipnoza a zaburzenia odżywiania

Jednym z najlepszych sposobów na wspomaganie psychoterapii zaburzeń odżywiania jest hipnoterapia. Ma ona szerokie spektrum walorów, co sprawia, że staje się coraz popularniejsza. Jest to nic innego jak metoda oparta na wykorzystaniu hipnozy, aby pracować z podświadomością klientów. We wsparciu leczenia zaburzeń odżywiania pomocne mogą okazać się nawet trzy-cztery sesje hipnoterapii.

Hipnoterapia dociera do podświadomych przyczyn problemu, dzięki czemu daje niebywale wymierne efekty. Wbrew pozorom jej działanie jest względnie proste. Hipnoza otwiera bowiem świat podświadomości i umożliwia pracę z tym co na co dzień jest niedostępne dla świadomości. W trakcie hipnozy terapeuta używa specjalnego języka opartego na symbolach, metaforach, obrazach, NLP, sugestiach zmiany, które nakłaniają umysł do dokonania pewnych zmian. Hipnoterapia opiera się zatem na tworzeniu pozytywnych wizualizacji oraz przywoływaniu i przepracowaniu wspomnień, które mogą mieć wpływ na teraźniejsze życie. Z pomocą hipnoterapii możliwe jest dojście do bezpośredniej komunikacji między świadomością a podświadomością, co pozwala poradzić sobie nawet ze szczególnie poważnymi zaburzeniami. 

Czy warto skorzystać z hipnoterapii w trakcie psychoterapii zaburzeń odżywiania? 

Hipnoterapia jest z dużym powodzeniem stosowana nie tylko w przypadku zaburzeń lękowych, depresji czy bezsenności, ale także u osób zmagających się z anoreksją, bulimią oraz innymi zaburzeniami odżywiania. Całość opiera się na wprowadzeniu w trans, zainicjowaniu stanu hipnozy i indukcji zmian. Osoby decydujące się na skorzystanie z niej mogą liczyć na wymierne korzyści.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena