Dzisiejsze tempo życia, nadmierny stres i wiele innych czynników sprawiają, że coraz więcej osób zmaga się z zaburzeniami odżywiania. Dotykają one nie tylko dzieci, czy nastolatków, ale również dorosłych. Osoby nieświadome ich występowania często bezskutecznie próbują samodzielnie zwalczać ich objawy, takie jak stale powracająca nadwaga. Skuteczny psychodietetyk może natomiast ustalić jakich zmian dokonać, aby miały one wpływ dla całego funkcjonowania danej osoby.

Data dodania: 2023-06-05

Wyświetleń: 127

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czym zajmuje się psychodietetyk?
 1. Czym zajmuje się psychodietetyka?
 2. Kiedy powinniśmy skonsultować się z psychodietetykiem?
 3. Z jakimi zaburzeniami odżywiania udać się do psychodietetyka?
 4. Sposób na zaburzenia odżywiania - Jak wygląda konsultacja?

1. Czym zajmuje się psychodietetyka?

Psychodietetyka jest stosunkowo młodą dziedziną nauki, a jej zadaniem jest odkrywanie zależności pomiędzy emocjami, a sposobem odżywiania. Dziedzina ta powstała w oparciu o wieloletnie obserwacje pacjentów, którzy wymagali leczenia dietetycznego oraz psychologicznego. Metody stosowane w psychodietetyce są łącznikiem pomiędzy wiedzą psychologiczną, a zmianą nawyków żywieniowych osób zmagających się z problemami.

Niewiele osób jest świadomych, że ich nawyki żywieniowe mają podłoże psychologiczne, a emocje mogą wpływać na niekontrolowane przybieranie na wadze, czy też powodować anoreksję i inne choroby. Zadaniem psychodietetyka jest odnalezienie problemu oraz uświadomienie o konsekwencjach, jakie wiążą się z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi. Ponadto psychodietetyk edukuje w zakresie odżywiania, zapobiega nawrotom choroby, pracuje nad emocjami pacjenta oraz wspiera we wdrażaniu zaleconych zmian i w osiąganiu ustalonego celu. W czasie konsultacji ustalana jest indywidualna dieta, przeznaczona dla konkretnego pacjenta.

2. Kiedy powinniśmy skonsultować się z psychodietetykiem?

Ludzki mózg może odpowiadać za błędne postrzeganie własnej osoby, czy różnego rodzaju zaburzenia żywieniowe, a także wiele innych chorób, wpływających na stan zdrowia i komfort życia. Dlatego szczególnie ważne w psychodietetyce jest podejście indywidualne i odpowiednia diagnoza.

Brak motywacji, czy wiedzy w zakresie danego schorzenia może skutkować pogorszeniem się sytuacji, co często skutkuje tym, że osoby zmagające się z problemami żywieniowymi zgłaszają się do psychodietetyka zbyt późno.

3. Z jakimi zaburzeniami odżywiania udać się do psychodietetyka?

Psychodietetyk pomaga w rozwiązaniu wielu problemów z zakresu odżywiania. Wizytę u specjalisty poleca się między innymi w przypadku:

 • zaburzeń odżywiania, takich jak anoreksja, czy bulimia,
 • nieprawidłowej masy ciała (otyłość, nadwaga, niedowaga),
 • prawidłowej masy ciała u osób, które nie czują się dobrze ze swoją wagą,
 • stosowania diety, która nie przyniosła efektów,
 • poszukiwaniu wsparcia i motywacji w zmianie sposobu odzywiania,
 • nieprawidłowych nawyków żywieniowych,
 • zajadania emocji i problemów,
 • notorycznego podjadania,
 • braku akceptacji siebie i swojego ciała.

4. Sposób na zaburzenia odżywiania - Jak wygląda konsultacja?

Wizyta u specjalisty opiera się przede wszystkim na dialogu. W czasie jej trwania psychodietetyk będzie chciał dowiedzieć się jak najwięcej na temat pacjenta oraz jego problemów. W czasie konsultacji pacjent jest edukowany na temat przyczyn problemu, z którym się zmaga oraz proponowane są możliwości jego rozwiązania. Wizyta może trwać od 40 do 60 minut. Dzięki pomocy specjalisty coraz więcej osób zaczyna dokonywać świadomych zmian w odżywianiu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena