Bulimia to poważna choroba. Jest ją trudno zdiagnozować, a jej leczenie jest długotrwałe. Zapoznaj się z najczęstszymi objawami bulimii. Sprawdź, czy Twoje dziecko nie jest chore na bulimię.

Data dodania: 2013-03-27

Wyświetleń: 1530

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Cztery objawy wskazujące, że Twoje dziecko jest chore na bulimię

Ludzie mają naturalną zdolność zaprzeczania niewygodnym faktom. Dotyczy to każdego z nas, nie tylko polityków. Nie chcemy zaakceptować, że w naszym otoczeniu coś źle funkcjonuje. Niezwykle ciężko jest też przyznać się do własnych błędów. To samo dotyczy problemów naszych dzieci. Myślimy, że powszechne problemy to sprawa innych, na pewno nie dotyka to naszych pociech. Czy na pewno? Może Twoje dziecko ma problemy, których nie dostrzegasz lub nie chcesz widzieć? Może ukrywa przed Tobą swoje kłopoty? Takie zachowanie jest typowe dla bulimii. Jak możesz mu zaradzić?

Kluczowe jest rozpoznanie problemu. Bulimia to choroba, którą bardzo ciężko wykryć. Chorzy starają się zataić przed światem swój problem i za wszelką cenę działają w ukryciu. Takie działanie wynika z faktu, że bulimia jest chorobą wywołaną przez słabości danej osoby. Nikt nie chce się nimi chwalić, tak samo postępują bulimicy.

1.       Wizyty w łazience

Jeśli Twoje dziecko po posiłku często udaje się do łazienki, to powinno to być dla Ciebie znakiem, że coś jest nie tak. Jednorazowe sytuacje nie powinny budzić Twoich podejrzeń – każdemu zdarza się zjeść coś niestrawnego, można mieć gorszy dzień. Jeśli jednak sytuacja się powtarza, to koniecznie zacznij szukać dodatkowych wskazówek świadczących o chorobie.

2.       Nadmierna aktywność fizyczna

Bulimicy nie akceptują swojego wyglądu. Uważają się za ludzi mało wartościowych przez swoją „nieidealną” aparycję. Jednym z rozwiązań ich „problemu” jest duże zaangażowanie w ćwiczenia fizyczne. Jeśli widzisz częste ćwiczenia swojego dziecka, czasami ponad jego siły – powinno to zapalić ostrzegawcze światełko. Oczywiście być może Twoja pociecha w końcu zaczęła dbać o zdrowie, może nawet stara się schudnąć dla kogoś ważnego w jej życiu. Nie traktuj takich ćwiczeń jako pełnej diagnozy choroby. Jest to jednym z wielu objawów bulimii i nie zawsze świadczy o chorobie.

3.       Zmiany wywołane wymiotami

Chorzy na bulimię zmuszają się do wymiotów. Zwracanie treści żołądkowej zostawia wiele śladów, nie tylko w łazience, ale także w organizmie chorego. Wśród nich można wymienić białe plamy na zębach (uszkodzenia szkliwa przez kwasy żołądkowe), spuchnięte policzki, popękane naczynka krwionośne w oczach. Wymioty mają na celu skompensowanie kolejnego objawu – najważniejszego.

4.       Napady żarłoczności

Bulimia charakteryzuje się napadami byczego głodu. Chorzy nie potrafią zapanować nad sobą i pochłaniają duże ilości jedzenia w krótkim czasie. Często nie ważny jest dla nich smak zjadanych potraw. Obżarstwo cierpiących na bulimię ciężko jest zauważyć – chorzy jedzą w ukryciu, nie chcą być przyłapani na nadmiernym spożywaniu jedzenia. Zwiększone przyjmowanie pokarmów wywołuje u chorych poczucie winy. Chorzy starają się je zrekompensować poprzez przeczyszczenie organizmu lub poprzez zwiększenie aktywności fizycznej.

Działania kompensacyjne, bo tak się nazywają, jest znacznie łatwiej zauważyć i to na nich powinien skupić się rodzic podejrzewający bulimię u swojego dziecka.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena