Zwinne zarządzanie projektami jest dziś niezwykle popularne, a jego powszechne użycie widoczne jest nie tylko w branży IT. Zarządzanie projektami to podstawa współczesnego biznesu, który charakteryzuje się bardzo wysokim tempem.

Data dodania: 2023-07-04

Wyświetleń: 121

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zwinne zarządzanie projektami – czym jest?

Rozwój technologiczny wymusił zmianę dotychczasowych zasad zarządzania projektami na nowe metody, które są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim efektywne.

Czym jest Scrum lub Agile i dlaczego te sposoby zarządzania projektami tak bardzo różnią się od tradycyjnego Waterfall? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące skutecznego zarządzania znajdziesz poniżej!

Skąd wzięło się zwinne zarządzanie projektami?

Choć metodyka zwinna wydaje się typowo współczesnym wynalazkiem, to okazuje się, że korzenie tej metody zarządzania projektami sięgają lat 90. XX wieku. Rozwój technologiczny ostatniej dekady XX wieku sprawił, że tradycyjna „metoda kaskadowa” (Waterfall) zaczęła wykazywać bardzo konkretne ograniczenia, głównie ze względu na swoją segmentację. W metodzie kaskadowej każdy etap musi zostać zakończony, aby można było rozpocząć kolejny.

Dowiedz się więcej na szkoleniach:

Professional SCRUM Master

Professional SCRUM Product Owner

To właśnie z tego powodu grupa amerykańskich programistów postanowiła stworzyć dokument, który nie tylko pokaże innowacyjne podejście do pracy nad oprogramowaniem komputerowym, ale stworzy także całkowicie nową filozofię pracy.

Podejście Agile okazało się znacznie lepszym sposobem na kontrolę projektów, które wymagały zaangażowania i odpowiedniej elastyczności w stale zmieniającym się środowisku biznesowym. Zwinne zarządzanie projektami jest dziś podstawą w praktycznie każdej firmie, nie tylko tej zajmującej się IT.

Agile, Scrum, Waterfall – o co chodzi z tymi terminami?

Powyższe nazwy bardzo często przewijają się we wszelkich tematach dotyczących zarządzania projektami. Warto je dokładnie wyjaśnić, ponieważ z tych metod korzystają dziś miliony pracowników na całym świecie.

Dowiedz się więcej na szkoleniu Agile – zwinne zarządzanie projektami

Waterfall jest zatem nazwą tradycyjnego, kaskadowego zarządzania projektami. Ta metoda charakteryzowała się tym, że kolejne etapy musiały następować po sobie. Agile jest całkowitym zaprzeczeniem tradycyjnego zarządzania projektami, ponieważ skupia się na elastycznym podejściu do wykonywanej pracy.

Scrum uznawany jest za jedną z najpopularniejszych metodyk Agile, jednak początki Scrum sięgają znacznie wcześniej, niż ustanowiony w 2001 roku Manifest Agile. Pierwsze założenia Scruma pojawiły się w roku 1986 na łamach czasopisma Harvard Business Review. Przez następne lata metoda ta była udoskonalana i zbiegła się w 2001 roku z filozofią Agile.

Scrum jest zatem frameworkiem, w którym praca podzielona jest na ściśle określone jednostki czasu zwane Sprintami. Każdy ze sprintów trwa przeważnie od 1 do 4 tygodni i składa się z kilku obowiązkowych punktów, takich jak:

  • Sprint Planning – planowanie sprintu,
  • Daily Scrum – codzienne, krótkie spotkanie, podczas którego raportuje się bieżące sprawy,
  • Sprint Review – etap podsumowania dotychczasowego sprintu i efektów, które udało się uzyskać,
  • Sprint Retrospective – analiza Sprintu, wyciągnięcie wniosków i próba ulepszenia kolejnego sprintu.

Zwinne zarządzanie projektami – naprawdę warto!

Podejście Agile, czyli metodyka zwinna, podbija serca coraz większej liczby zespołów. Spowodowane jest to elastycznością i możliwością dostosowania działań do stale zmieniających się warunków rynkowych. Zwinne zarządzanie projektami okazuje się dziś o wiele bardziej skuteczne i efektywne, niż przestarzały i nieodporny na zmiany Waterfall.

To właśnie z tego powodu zwinne metodyki dostrzec możemy dziś nie tylko w firmach zajmujących się tworzeniem oprogramowania, ale we wszystkich projektach, które dotyczą pracy zespołowej.

Warto jednocześnie zauważyć, że zarówno Agile, jak i Scrum pozwalają nie tylko na efektywne osiągnięcie celu każdego projektu, ale jednocześnie na naukę w trakcie wykonywania poszczególnych zadań. Dzięki temu zespół osiąga zamierzony cel oraz udoskonala swój warsztat.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena