Wyprawa rowerowa z piknikiem na polanie czy zwiedzaniem miasta to bardzo dobry plan na wykorzystanie pięknej, słonecznej aury zarówno latem, wiosną, jak i jesienią. Nie wystarczy jednak znaleźć miejsce w plecaku na telefon czy aparat fotograficzny, by trwale uchwycić piękne widoki i wyjątkowe chwile. Na wycieczce rowerowej przyda się znacznie więcej akcesoriów. O czym zatem pamiętać w szczególności?

Data dodania: 2023-05-08

Wyświetleń: 150

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Niezbędnik roweromaniaka, czyli co zabrać na wycieczkę rowerową

Przezorny zawsze ubezpieczony

Nawet zwykła przejażdżka po miejskich, asfaltowych ścieżkach może zakończyć się dziurą w dętce albo niedziałającą przerzutką. Nie wszystko da się też naprawić samodzielnie, dlatego taki niezbędnik w postaci zestawu naprawczego z łatką i klejem przyda się, by dojechać na przykład do serwisu albo najbliższego przystanku autobusowego. Tu jednak istotna jest wiedza na temat swojego roweru, trzeba bowiem wiedzieć czy wystarczy jedynie łyżka do zdejmowania koła, czy niezbędne będą już bardziej profesjonalne narzędzia, jeśli koła nie są zamykane na tak zwany szybkozamykacz.

Na dłuższych odcinkach, może się także przydać skuwacz do łańcucha, za pomocą którego można usunąć uszkodzone ogniwo, a następnie spiąć łańcuch właściwą spinką, dobrze dopasowaną do posiadanego typu napędu. Takie narzędzia przydają się szczególnie podczas eskapad rowerowych na terenie górskim czy leśnym, gdzie wezwanie pomocy nie zawsze jest łatwe czy możliwe i z tego powodu z zerwanym łańcuchem trzeba sobie poradzić we własnym zakresie.

Tutaj sprawdza się zasada iż każdy przezorny jest ubezpieczony, dlatego przed rozpoczęciem sezonu, dobrze jest przeprowadzić kompleksowy serwis roweru, by wiedzieć, że także przerzutki, hamulce czy inne podzespoły są w pełni sprawne i nie wymagają naprawy, czy wymiany.

Bidon i prowiant

Prawdziwemu maniakowi wycieczek rowerowych o bidonie wcale nie trzeba przypominać. Tego typu akcesoria należą bowiem do stałego wyposażenia rowerowego. Ponadto bidon jest zawsze tak zamocowany, by był łatwo dostępny podczas pokonywania każdej trasy. Natomiast osoby, które rower wykorzystują typowo rekreacyjnie, najczęściej wolą wrzucić butelkę wody albo termos z kawą czy herbatą do plecaka.

Każda opcja jest dobra, warto jedynie pamiętać, że jazda na rowerze oznacza spory wysiłek i bezwzględnie należy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość płynów. Taki uchwyt na bidon jest więc praktyczny w każdym przypadku. To bezpieczne przewożenie napojów, bez ryzyka wylania się napoju do wnętrza plecaka. Warto dodać, że koszyk na bidon nie jest drogi, a niezwykle funkcjonalny i przydaje się zarówno podczas krótszych, jak i dłuższych wyjazdów. Na każdej wycieczce rowerowej warto robić krótkie przerwy, nie tylko na odpoczynek, ale też na doładowanie energii. W tym celu dobrze jest mieć ze sobą owoce, kanapki albo czekoladę, choć ostatnia propozycja w letnie upalne dni nie jest wskazana.

Inne przydatne akcesoria na każdej wycieczce

Takie urządzenia jak nawigacja, licznik kilometrów czy latarka z pewnością szybko lądują w plecaku. Czasem konieczna jest zmiana trasy, np. z powodu remontu drogi i wtedy przydają się podpowiedzi „wujka Google” czy nawet aplikacji z mapą. Oprócz tego warto jeszcze do plecaka spakować:

  • chusteczki higieniczne,
  • plastry jednorazowe,
  • spray przeciwko komarom (jeśli wycieczka odbywa się latem i biegnie na przykład przez las),
  • kurtkę przeciwdeszczową,
  • pompkę do roweru.

Na wycieczce rowerowej może się przydać również kamizelka odblaskowa oraz koszulka na zmianę w letnie dni. Dobrze jest nie zapomnieć o tabletkach przeciwbólowych. Na dłuższe wyjazdy sprawdzą się również rękawiczki rowerowe oraz dodatkowe oświetlenie, np. na kask albo na głowę.

Ostatnia kwestia to dokumenty i gotówka. Na wycieczce z dala od domu trzeba mieć przy sobie przynajmniej dowód osobisty albo paszport. Dobrze jest mieć też gotówkę albo kartę płatniczą, choć w dzisiejszych czasach wygodne są też płatności dokonywane za pomocą telefonu albo smartwatcha.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena