Czy tego chcemy czy nie, naszym życiem rządzą w dużej mierze przepisy prawa. W życiu każdego z nas przyjdzie zapewne taki moment, w którym zmuszeni będziemy skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy prawnego. Dziś bez trudu znajdziemy kontakt zarówno prawników, radców prawnych, jak i adwokatów? Czym różnią się te zawody? Czy radca prawny może podjąć się każdej sprawy? Kto będzie dla nas najlepszym doradcą?

Data dodania: 2022-04-27

Wyświetleń: 435

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Adwokat czy radca prawny – do kogo udać się po poradę

Prawnik

Mianem prawnika określa się absolwenta po studiach prawniczych. Prawnikiem jest zarówno osoba, która ukończyła studia magisterskie i rozpoczęła aplikację, jak i osoba, która na stopniu magistra poprzestała. Zwykle kancelaria założona przez prawnika zwana będzie  „kancelaria prawna”, „kancelaria doradztwa prawnego”, czy też np. „kancelaria odszkodowawcza”. Już sama nazwa pomaga nam określić z kim mamy do czynienia. Kancelarie założone przez radców prawnych lub adwokatów zwykle w swojej nazwie mają właśnie taki człon. Jakie ma to jednak konsekwencje dla klientów? Prawnik nie może reprezentować klienta przed sądem. Może on przygotowywać opinie, doradzać w problemach prawnych, ale nie będzie on w stanie bronić nas na deskach sądu. Drugą istotną kwestią jest też fakt, że prawnik nie jest objęty żadnym Kodeksem Etyki, Izbą zawodową, a przez to również sankcjami za działalność sprzeczną z etyką zawodu np. z uwagi na nieprzestrzeganie tajemnicy zawodowej lub konfliktu interesów. Prawnicy często zatrudnieni są w przedsiębiorstwach jako doradca do spraw prawnych. Mogą być wyspecjalizowani niemniej niż radcy prawni czy adwokaci. Stąd też angażowanie prawnika w rozwiązanie problemu prawnego nie jest złym krokiem, o ile oczywiście spór nie przerodzi się w pozew sądowy.

Radca prawny a adwokat

Radcą prawnym jest prawnik po ukończeniu aplikacji. Prawnicy, który chcą kontynuować swoją karierę naukową mogą bowiem wybrać miedzy aplikacją radcowską i adwokacką. Jakie są możliwości, a jakie ograniczenia radcy prawnego? Patrząc na art. 6 ust. 1 ustawy o radcach prawnych widzimy, że “Świadczenie pomocy prawnej przez radcę prawnego polega w szczególności na udzielaniu porad i konsultacji prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed urzędami i sądami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy.” Radcowie prawni mogą być zatrudnieni na umowie o pracę, a więc pracować na etacie, czy to w kancelarii radcowskiej / adwokackiej, czy też w prywatnym przedsiębiorstwie. Oczywiście mogą także piastować stanowiska w urzędach administracji państwowej. Największą różnicą wynikającą z zawodu radcy prawnego  dla zwykłego Kowalskiego jest jednak to, że nie może on reprezentować klientów przed sądem w sprawach karnych lub karnoskarbowych. Ten fakt różni ich znacznie od adwokatów.

Gdzie po pomoc?

Jeśli nasz problem nie jest sprawą na gruncie prawa karnego lub karnoskarbowych, nie są to uczynki zagrożone ograniczeniem lub pozbawieniem wolności, to udać możemy się zarówno do adwokata jak i do radcy prawnego. Kluczem nie powinien być tytuł, a specjalizacja. Jak szukać specjalisty? Zacząć można np. od Internetu. Wystarczy wpisać w okno wyszukiwarki hasło adwokat prawo karne, by naszym oczom ukazały się strony adwokatów specjalizujących się w prawie karnym lub fora zawierające polecenia od innych osób. Okazać może się, że radca prawny wyspecjalizowany w danej obszarze prawa jest w stanie poprowadzić naszą sprawę lepiej niż niejeden adwokat. Oczywiście również adwokaci mogą specjalizować się w wybranych gałęziach prawa. Za każdym razem warto zatem szukać osoby, która specjalizuje się w problematyce stojącej u podstaw naszego problemu. Daje to nam największą szansę na znalezienie kompetentnego doradcy. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena