Laboratoria Przyszłości to nowy projekt Ministerstwa Edukacji zakładający przeznaczenie ponad miliarda złotych na wyposażenie polskich szkół w innowacyjny sprzęt techniczny jak np. drukarki 3D, niezbędny do rozwoju umiejętności praktycznych wśród uczniów. 

Data dodania: 2021-11-17

Wyświetleń: 670

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Laboratoria Przyszłości: wszystko, co warto wiedzieć o programie wsparcia nowoczesnej edukacji

Główną ideą projektu “Laboratoria Przyszłości” jest budowanie kompetencji kreatywnych oraz technicznych wśród dzieci i młodzieży. Warto tutaj zaznaczyć, że projekt finansowany jest z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i jest największą inwestycją polskiego państwa w nowoczesną edukację.

Laboratoria Przyszłości to zaawansowany technologicznie sprzęt - drukarki 3D, zestawy z mikrokontrolerami, stacje lutownicze itp., który nie tylko urozmaici zajęcia szkolne, ale przede wszystkim pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania i zamiłowania do techniki. Co ważne, z wyposażenia będzie można korzystać na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych, zajęciach pozalekcyjnych oraz kołach zainteresowań.

Przypominamy, przyjmowanie zgłoszeń trwa tylko do 15 listopada! Warto skorzystać!

Laboratoria Przyszłości - dla kogo?

Laboratoria Przyszłości to program skierowany do wszystkich szkół podstawowych - zarówno publicznych, jak i niepublicznych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Warto tutaj zaznaczyć, że każda placówka, która wyrazi chęć uczestnictwa w programie, otrzyma co najmniej 30 tys. na zakup wyposażenia dla Laboratoriów Przyszłości. Wsparcie przyznawane jest na podstawie ustalonego odgórnie algorytmu. Dla przykładu, szkoła licząca od 101 do 202 uczniów, dostanie maksymalnie 60 tys.

Katalog wyposażenia, czyli co można kupić w ramach projektu Laboratoria Przyszłości

W ramach projektu opracowany został katalog wyposażenia dla Laboratoriów Przyszłości z wykazem aż 175 sprzętów, na które można przeznaczyć otrzymane środki. W skład podstawowego wyposażenia wchodzą m.in.:

 • drukarki 3D z akcesoriami,
  • mikrokontrolery z czujnikami i innymi akcesoriami,
  • stacje lutownicze,
  • sprzęt audio/video (kamery, mikrofony, oświetlenie itp.) do nagrań swoich osiągnięć.

Katalog wyposażenia zawiera także listę sprzętów dodatkowych, które można zakupić z budżetu pozostałego po zakupie obowiązkowego wyposażenia. 

Harmonogram programu

Poniżej znajdziesz wszystkie terminy realizacji projektu “Laboratoria Przyszłości”

 • 15 września 2021r. - rozpoczęcie konsultacji dotyczących wyposażenia
  30 września 2021r. - zakończenie konsultacji
  początek października 2021r. - opublikowanie finalnej wersji katalogu wyposażenia, rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń szkół samorządowych i organów prowadzących
  15 listopada 2021r. - zakończenie przyjmowania zgłoszeń dla szkół samorządowych
  31 grudnia 2021r. - zakończenie przyjmowania zgłoszeń dla szkół samorządowych na wykorzystanie co najmniej 60% środków otrzymanych w ramach programu
  31 sierpnia 2022r. - ostateczny termin przyjmowania zgłoszeń szkół samorządowych na wykorzystanie pozostałych 40% udzielonego wsparcia
  1 września 2022r. - ostateczny termin dostarczenia wyposażenia Laboratoriów Przyszłości do szkół


Kiedy szkoły otrzymają wsparcie? Zasada jest prosta – im szybciej szkoła złoży stosowny wniosek, tym wcześniej otrzyma wsparcie. Wnioski będą rozpatrywane na bieżąco. Lista placówek, które zakwalifikowały się do udziału w programie, zostanie opublikowana na stronie
https://www.gov.pl/web/laboratoria.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena