Bez obsługi kadr i płac nie istnieje żadne przedsiębiorstwo, które zatrudnia pracowników. Niestety bywa ona bardzo uciążliwa dla firmy. Wielu przedsiębiorców nie chce utrzymywać własnego działu kadr, woli natomiast skupić się na swojej kluczowej działalności lub po prostu wprowadzić oszczędności. Dla takich podmiotów powstały usługi typu payroll consulting.

Data dodania: 2021-09-24

Wyświetleń: 475

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czym jest payroll i do kogo skierowana jest usługa?

Czym jest payroll consulting?

Payroll consulting to nowoczesna usługa związana z obsługą kadrowo-płacową firm. Polega na zarządzaniu dokumentacją i profesjonalnym naliczaniu wynagrodzeń. Korzystają z niej przede wszystkim przedsiębiorstwa, które z różnych powodów nie utrzymują własnego działu kadr i płac. Payroll consulting to:

 • Rozliczanie listy płac, prowadzenie akt osób, które są zatrudnione na umowę o pracę lub w ramach innego stosunku pracy;
 • Naliczanie wynagrodzeń, prowadzenie rozliczeń z urzędami;
 • Dostarczanie analiz, dzięki którym polityka wynagradzania będzie bardziej świadoma;
 • Zarządzanie dokumentacją personalną od podpisania umowy o pracę po rozwiązanie stosunku pracy;
 • Usługi doradcze związane z prawem pracy i ubezpieczeniami społecznymi;
 • Obsługa pracowników czasowych.

Dlaczego firmy decydują się na payroll consulting

Obsługa kadrowo-płacowa pracowników jest pracochłonna, skomplikowana, wymaga dużej skrupulatności oraz wiedzy związanej z obowiązującymi i zmieniającymi się przepisami. Rozliczenia, akta pracownicze, do tego różne formy zatrudnienia, premie, dodatki czy wynagrodzenia wieloskładnikowe – prowadzenie dokumentacji z nimi związanej oraz pilnowanie prawidłowości wymaga dużego zaangażowania. Jeśli przedsiębiorstwo ma różne oddziały, sprawa komplikuje się jeszcze bardziej.

Nie wszystkie firmy – z różnych względów – mogą pozwolić sobie na profesjonalny dział kadr. Wielu pracodawców obawia się także błędów, kar finansowych i strat związanych z nieprawidłowym naliczaniem wynagrodzeń czy odprowadzaniem składek. Kwestie finansowe i bezpieczeństwo to główne powody, dla których podmioty decydują się na współpracę z firmami oferującymi usługi typu payroll.

Payroll consulting – jakie firmy na nim skorzystają?

Jeszcze do niedawna wydzielenie obsługi kadrowo-płacowej na zewnątrz firmy było przede wszystkim sposobem na redukcję kosztów związanych z utrzymywaniem własnego działu kadr. Dziś pracodawcy mają świadomość, że usługi typu payroll to także źródło wiedzy, pozwalające wprowadzić oszczędności administracyjne, podatkowe, a nawet zwiększyć produktywność pracowników.

Z payroll consulting chętnie korzystają zarówno małe, jak i duże przedsiębiorstwa, które:

 • Nie chcą budować i utrzymywać własnego działu kadr i płac;
 • Nie chcą inwestować w wydatki związane z systemami do obsługi kadrowo-płacowej;
 • Wolą skupić się na głównych obszarach działalności;
 • Chcą mieć pewność, że sprawy kadrowo-płacowe, rozliczenia, umowy oraz kontakty z urzędami zostaną przekazane w ręce specjalistów;
 • Chcą obniżyć koszty administracyjne, stałe i zminimalizować ryzyko błędów;
 • Chcą, aby prawidłowe rozliczanie czasu pracy przyczyniało się do produktywności pracowników;
 • Zatrudniają pracowników czasowych i chcą uniknąć pracochłonnych procesów związanych z ich obsługą.
Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena