Wakacje nad morzem to nie tylko okazja na wypoczynek i zabawę, ale także świetna rehabilitacja dla naszego ciała i zdrowia psychicznego. Co takiego ma w sobie Bałtyk, że pozytywnie wpływa na nasze zdrowie?

Data dodania: 2021-07-24

Wyświetleń: 559

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Największym atutem morza Bałtyckiego jest niewątpliwie zawarty w powietrzu jod. Najwięcej jodu znajduje się w morzach o niższych temperaturach, dlatego nasz Bałtyk bije pod tym względem na głowę inne znane i lubiane morza na świecie – np. Morze Śródziemie. Wdychanie jodu pomaga w leczeniu wielu chorób, w tym chorób tarczycy, osteoporozy, krzywicy, chorób skóry, alergii czy chorób reumatologicznych. Sam spacer po morzu jest doskonałym ćwiczeniem rehabilitacyjnym przy leczeniu płaskostopia, natomiast kąpiel w morzu przeciwdziała żylakom.

Jakie inne właściwości posiada Bałtyk? Przede wszystkim jod normalizuje ciśnienie krwi a także wspomaga serce, układ krążenia i układ nerwowy. Jego działanie to także pogłębienie oddechu, dotlenienie organizmu oraz nawilżenie płuc i oskrzeli, co polecane jest szczególnie przy rehabilitacji po przebytej chorobie COVID-19. Oprócz tego zarówno jod, jak i kąpiel w morzu bałtyckim doskonale wzmacniają odporność.

Jednakże Bałtyk wpływa pozytywnie nie tylko na nasze ciało. Udowodnione jest bowiem dobroczynne oddziaływanie morza na zdrowie psychiczne poprzez oddziaływanie na nasze zmysły! Sam widok morza działa kojąco na nasz umysł, gdyż niebieski kolor wprowadza nas w odprężenie. Szum morza także działa na nas uspokajająco – jest on zaliczany do tzw. białych szumów, które swoje zastosowanie znalazły przede wszystkim przy uspokajaniu noworodków. Działanie białych szumów nie jest do końca zbadane – najprawdopodobniej jest to dźwięk kojarzący się z szumami słyszanymi przez nas jeszcze w życiu płodowym. Relaksujące właściwości ma także sam spacer po piasku – jest to masaż dla naszych stóp, który wprowadza nas w błogi nastrój.

Nic więc dziwnego, że Morze Bałtyckie to od lat ulubione miejsce kuracjuszy szukających idealnego miejsca na turnus rehabilitacyjny. Właściwości Bałtyku od wieków doceniane są przez lekarzy i rehabilitantów, a naturalna inhalacja jodem to darmowe źródło energii, zdrowia i dobrego nastroju.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena