Urządzenia elektryczne to urządzenia, które pracują w oparciu o przepływ prądu elektrycznego. W dzisiejszych czasach niemal każde urządzanie działa na tej zasadzie korzystając z zasilania energią z sieci elektroenergetycznej. Przyjrzyjmy im się bliżej. 

Data dodania: 2021-02-14

Wyświetleń: 940

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Co warto wiedzieć o urządzeniach elektrycznych?

1. Jakie są rodzaje urządzeń elektrycznych?

Urządzenia elektryczne są bezpośrednio podłączone do sieci (np. czajnik, zmywarka, światło), wyposażone w akumulatory lub baterie (np. telefon komórkowy, latarka) lub same wytwarzają energię elektryczną (przenośny generator prądu, moduł fotowoltaiczny typu plug-in).Przenośne urządzenia do pomiaru i testowania (np. multimetry, testery fazy) prądu elektrycznego są również urządzeniami elektrycznymi.

2 .Co zalicza się do urządzeń gospodarstwa domowego?

Urządzenie gospodarstwa domowego to urządzenie mechaniczne lub elektryczne, które jest zwykle używane w prywatnym gospodarstwie domowym. Dotyczy to np. urządzeń kuchennych lub odkurzaczy. W handlu detalicznym asortyment urządzeń kuchennych określany jest jako sprzęt AGD.

3. Czy lampa jest urządzeniem?

 "Urządzenie". Słownik podaje, że urządzenie to "[ruchomy] obiekt, za pomocą którego coś jest przetwarzane, dokonywane lub produkowane". Lampa jest z pewnością zasilana energią elektryczną, czyli jest urządzeniem elektrycznym.

4. Jak działa urządzenie elektryczne?

Jeśli podłączysz urządzenie - nazywamy je "odbiornikiem" - do gniazdka, energia elektryczna jest przekształcana z powrotem w inną formę energii. W przeciwieństwie do przewodów używanych do transportu energii elektrycznej, ten przewód jest zbudowany tak, aby przekształcać dużą ilość energii w światło.

5. Co to jest czarny towar?

Czarnymi towarami są urządzenia, które są sprzedawane bez spełnienia standardowych norm bezpieczeństwa. Czarny jest tu synonimem czynu niedozwolonego. Urządzenia te nie posiadają znaków kontrolnych takich jak CE, GS lub VDE.

6. Jaki rodzaj energii przetwarzają urządzenia elektryczne?

Wiertarka zamienia energię elektryczną na energię kinetyczną, kuchenka lub lodówka na ciepło lub zimno. Lampy generują światło, a elektronika rozrywkowa, taka jak telefony komórkowe czy telewizory, przetwarza energię elektryczną na dźwięk i obraz. Energia elektryczna jest więc bardzo uniwersalna!

7. Co się stanie, jeśli urządzenie elektryczne otrzyma zbyt wysokie napięcie?

To naprawdę nie ma znaczenia, w zasadzie możesz użyć dowolnego urządzenia, o ile napięcie i natężenie prądu są prawidłowe: Volt, czyli napięcie, musi być dopasowane do urządzenia i zasilacza; jeśli zasilacz dostarczy zbyt duże napięcie, urządzenie może się zepsuć, jeśli dostarczy zbyt małe, urządzenie nie będzie działać. 

8. Czy można użyć do komputera zasilacza o większej mocy?

Jeżeli komputer wymaga mocy 60 W, nie należy używać zasilacza o mocy ponad dwukrotnie większej, czyli 120 W. Można jednak użyć zasilacza o mocy 100 W. Zasilacz o mocy mniejszej niż 60 W nie będzie działał.

9. Jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych?

Urządzenia elektryczne nie mogą być wilgotne, a przewód zasilający nie może być mokry. Włączając i wyłączając urządzenia elektryczne należy mieć suche ręce.

10. Co zrobić ze starymi urządzeniami elektrycznymi?

Zepsute lub stare urządzenia elektryczne muszą być prawidłowo utylizowane , konsumenci są do tego zobowiązani. Nie powinny one trafiać do kosza na śmieci, lecz do centrum recyklingu lub z powrotem do sprzedawcy.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena