Mamy do wyboru przecież Netfliksa, HBO GO czy też Prime Video. Oczywiście konkurencja między nimi jest dosyć spora, jak i również my sami mamy trudny wybór wieczornego filmu czy serialu. Chcielibyśmy przyjrzeć się nieco nietypowej produkcji na HBO, jaką jest Dolina Łez. Czy warto ją zobaczyć?

 

Data dodania: 2021-01-04

Wyświetleń: 1377

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

RELACJA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dolina Łez - czy warto obejrzeć?

Nowa produkcja wojenna

Jeśli nudzą się nam darmowe gry hazardowe online, gry online, to zawsze możemy skorzystać przecież z wybranych serwisów streamingowych.Przyzwyczailiśmy się już do tego, że większość zarówno filmów, jak i seriali wojennych dotyka tematyki II wojny światowej. Ostatnio pojawiło się trochę więcej produkcji związanych z wojną w Iraku czy Afganistanie. Mimo wszystko nadal brakuje tytułów, które zajmowałyby się innymi konfliktami, które miały miejsce w XX wieku. Świetnym tego przykładem jest choćby wojna w Korei czy konflikty na Bliskim Wschodzie. Na całe szczęście możemy teraz zobaczyć na HBO serial Dolina Łez, który dotyczy wojny Jom Kippur.

Był to konflikt, który miał miejsce w październiku 1973 roku. Połączone siły Egiptu i Syrii niespodziewanie zaatakowały Izrael w dniu żydowskiego święta Jom Kipur. Ich zadaniem było przede wszystkim odzyskanie Wzgórz Golan oraz półwyspu Synaj. Zaskoczenie było kompletne, przez co Izrael stanął na skraju wielkiej porażki. Żydowskim wojskom udało się jednak wytrzymać napór wroga, po czym przeszły one do kontrataku, przyczyniając się do poważnych strat wśród wroga. Z militarnego punktu widzenia wojna wygrana została przez Izrael, jednak dla samego wojska, jak i społeczeństwa była to porażka, pokazująca, że bardzo niewiele brakowało do końca, a kraj dał się tak łatwo zaskoczyć.

Właśnie o tych pierwszych krytycznych dniach wojny opowiada izraelski serial Dolina Łez. Jest to oryginalna produkcja HBO MAX, która powstała w kooperacji WestEnd Films, Endemol Israel oraz United King. Serial składa się z 10 odcinków i swoją premierę miał w listopadzie 2020 roku. Występują w nim: Lior Ashkenazi, Joy Rieger, Aviv Alush, Lee Biran, Ofer Hayoun, Shahar Taboch.

Praktycznie w całości produkcja ta przedstawia perspektywę wojny Jom Kippur ze strony Izraela. Poznajemy w niej kilka głównych dla fabuły postaci jak załogę czołgu Centurion, żołnierza wywiadu wojskowego, członkinię sztabu wojskowego czy też gwiazdora telewizyjnego. Każdy z nich ma swoją własną historię, która prowadzona jest na przestrzeni całego sezonu. Dolina Łez nie tylko skupia się na samej wojnie, lecz także wydarzeniach społecznych i politycznych, zwłaszcza ruchu Czarnych Panter z Izraela. Jak jednak wypada całość?

Otóż całkiem porządnie. Możemy zetknąć się tutaj z wieloma dynamicznymi scenami bitewnymi. Szczególne wrażenie robią pojedynki między izraelskimi a syryjskimi czołgami. Ponadto niezwykle klimatycznie prezentują się walki wewnątrz fortecy na wzgórzu, gdzie wręcz można odczuć klaustrofobię i niepewność w ciemnych korytarzach. Twórcom serialu udało się uniknąć przesadnego patriotyzmu, czego dowodem są nawet postaci prezentujące strach, zrezygnowanie. Oczywiście nie brakuje tu pewnych minusów, zwłaszcza nielogicznych działań, skrótów fabularnych, jednak na szczęście nie mają one aż tak dużego wpływu na odbiór całości. Według nieoficjalnych informacji koszt każdego z odcinków wyniósł około milion dolarów. Jak na obecne standardy nie jest to zbyt dużo, co widać choćby po efektach specjalnych czy długości samych epizodów.

Czy warto zatem obejrzeć? Jeśli jesteście miłośnikami produkcji wojennych, to Dolina Łez powinna się wam spodobać. Zawiera całkiem sporo scen walki, sprzętu wojskowego. Przy okazji można dzięki serialowi nieco więcej dowiedzieć się o konflikcie, który na wiele lat wpłynął na układ sił na Bliskim Wschodzie.  Licencja: Creative Commons
0 Ocena