Intermittent Fasting w polskim tłumaczeniu brzmi post przerywany. Dieta IF opiera się na wprowadzeniu w swoim dziennym systemie tzw. okna żywieniowego – czas spożywania posiłków – oraz okresu restrykcyjnego postu od jedzenia

Wiele badań pokazuje, że post przerywany może mieć potężny wpływ na twoje ciało i mózg. Co więcej, może nawet pomóc ci żyć dłużej.

Data dodania: 2020-12-08

Wyświetleń: 689

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Intermittent Fasting - Wszystko Co Musisz Wiedzieć

Intermittent Fasting, zwany także postem przerywanym to obecnie jeden z najpopularniejszych trendów w obszarze zdrowia i sprawności fizycznej na świecie.

Ludzie  stosują post przerywany, aby schudnąć, poprawić swoje zdrowie oraz uprościć styl życia.

 

Co to jest Intermittent Fasting?

Intermittent Fasting jest metodą kontrolowanej głodówki. Nie określa, jakie produkty należy jeść, ale raczej kiedy należy je jeść.

Pod tym względem nie jest to dieta w tradycyjnym sensie, ale dokładniej opisana jako wzorzec żywieniowy.

Najpopularniejsze formy postu przerywanego obejmują codzienny 16-godzinny post lub post przez 24 godziny, dwa, trzy razy w tygodniu.

Warto wiedzieć, że post towarzyszył człowiekowi od początków jego ewolucji. Starożytni łowcy-zbieracze nie mieli całodobowego dostępu do supermarketów. Nie mieli lodówek ani jedzenia przez cały rok. Czasami nie mogli znaleźć nic do jedzenia.

W rezultacie ludzie przystosowali się do funkcjonowania bez jedzenia przez dłuższy czas.

W rzeczywistości post od czasu do czasu jest bardziej naturalny niż zwykłe spożywanie 4–5 posiłków dziennie.

Intermittent fasting ma też podłoże religijne lub duchowe, w szczególności jeśli spojrzymy na islam, chrześcijaństwo, judaizm i buddyzm.

 

Jakie są modele Intermittent Fasting?Istnieje kilka protokołó postu przerywanego — wszystkie obejmują podzielenie dnia lub tygodnia na okresy jedzenia i postu.

W okresach postu jesz albo bardzo mało, albo wcale.

Do najpopularniejszych metod zaliczamy:

 • Metoda 16/8: tzw. protokołó Leangains, polega na pomijaniu śniadania i ograniczeniu codziennego okresu jedzenia do 8 godzin, na przykład 13–21. Następnie pościsz przez 16 godzin pomiędzy.
 • 24 godzinny post: ta metoda polega na poście np. od kolacji do kolacji . Jeśli zjesz kolację w dniu 1, to musisz pominąć śniadanie i obiad. 24 godzinny post stosuje się zwykle 2 dwa razy w tygodniu.
 • Metoda 5: 2: w tym wariancie spożywasz tylko 500–600 kalorii przez dwa nie następujące po sobie dni w tygodniu, ale jesz normalnie przez pozostałe 5 dni.

Zmniejszając spożycie kalorii, wszystkie te metody powinny powodować utratę wagi, o ile nie rekompensujesz tego jedząc dużo więcej w okresach jedzenia.

Wiele osób uważa, że ​​metoda 16/8 jest najprostsza, najbardziej zrównoważona i najłatwiejsza do przestrzegania. Wynika to z tego, że do 16 godzinnego okna postu wliczamy sen, zatem świadomy okres bez jedzenia jest znacznie krótszy.

 

Intermittent Fasting — zalety

Wiele badań wykazało, że Intermittent Fasting może przynosić ogromne korzyści w zakresie kontroli wagi oraz zdrowia ciała i mózgu.

Do głównych korzyści zdrowotne wynikających z postu przerywanego zaliczamy:

 • Utratę wagi, w tym przyśpieszone spalanie tłuszczu
 • Regulację poziomu cukru we krwi
 • Redukcję skutków cukrzycy typu 2
 • Regulację poziomu hormonów głodu
 • Zwiększenie poziomu koncentracji i energii
 • Redukcję leptynoodporności
 • Regulację poziomu cholesterolu, w tym redukcja frakcji LDL
 • Możliwe zmniejszenie stanów zapalnych

 

Intermittent Fasting — przeciwwskazania

Okresowy post, choć daje wiele korzyści, to z pewnością nie jest dla każdego.

Jeśli masz niedowagę lub cierpisz na zaburzenia odżywiania, nie powinieneś pościć bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. W takich przypadkach może to być wręcz szkodliwe.

Ponadto, jeśli jesteś w trakcie leczenia lub przebyłeś ciężką chorobę, to koniecznie skonsultuj się z lekarzem zanim rozpoczniesz Intermittent Fasting.

Jest to szczególnie ważne jeśli:

 • Masz cukrzycę.
 • Masz niskie ciśnienie krwi.
 • Masz niedowagę.
 • Cierpisz na zaburzenia odżywiania.
 • Jesteś w ciąży lub karmisz piersią
Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena