Stosowanie diet znalezionych w Internecie, wykonywanie forsownych ćwiczeń fizycznych, głodzenie – to tylko niektóre sposoby na osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Wiele osób, chcąc zgubić kilka kilogramów, całkowicie zmienia swoje zwyczaje żywieniowe i drastycznie ogranicza ilość spożywanych pokarmów. 

Data dodania: 2015-01-15

Wyświetleń: 125739

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wybór dobrego dietetyka

Pierwsze efekty są zazwyczaj zadowalające, niemniej już po pewnym czasie możemy zauważyć ponowny przyrost masy ciała. Dlaczego? To oczywiste – nikt z nas nie wytrzyma życia na liściu sałaty i nie będzie w stanie wykonywać ćwiczeń, jeżeli nie dostarczy organizmowi niezbędnych substancji odżywczych, białka i tłuszczów.

Dobra dieta nie tylko pozwala nam osiągnąć wymarzoną wagę ciała, ale co najważniejsze utrzymać organizm w prawidłowej formie. Istotą diety odchudzającej nie jest głodówka, a racjonalizacja posiłków. Aby stworzyć kompletny i zdrowy jadłospis, warto udać się do profesjonalnego dietetyka.

Po czym poznać dobrego dietetyka?

Zanim wybierzemy dietetyka, warto zasięgnąć opinii w Internecie. Jeżeli chcemy mieć pewność, że wystawione przez internautów opinie rzeczywiście są rzetelne i wiarygodne, warto sprawdzić kilka serwisów i forów tematycznych bądź samodzielnie zaaranżować dyskusję. Kiedy już znajdziemy odpowiedniego specjalistę, powinniśmy go zapytać o kompetencje i wykształcenie. To bardzo ważna sprawa, ponieważ w Polsce nie ma regulacji prawnej względem dietetyków, dlatego niemal każdy może wykonywać ten zawód. 
Nigdy nie korzystajmy z usług dietetyka, który nie przyjmuje pacjentów w prywatnym gabinecie. Mimo że dietetycy „objazdowi”, czyli przyjeżdżający do pacjentów lub przyjmujący w mieszkaniach, szkołach etc., pobierają zazwyczaj mniejsze opłaty za konsultacje, nie warto ryzykować zdrowia.

Spotkanie

W czasie spotkania dietetyk powinien przeprowadzić wywiad z pacjentem, aby móc ułożyć program żywieniowy we właściwy sposób. W czasie konsultacji będziemy pytani o kilka rzeczy m.in. styl życia, godziny pracy, aktywność fizyczną etc. Absolutną podstawą jest natomiast procentowy pomiar zawartości tkanki tłuszczowej, zważenie i zmierzenie pacjenta. Kompetentny dietetyk powinien nas również poprosić o wyniki podstawowych badań lub zlecić ich wykonanie. Dla ustalenia prawidłowej diety niezwykle istotna jest także szczegółowa analiza przebytych chorób.
Specjalistę poznamy również po sprzęcie i umiejętności wyjaśnienia, czym jest procentowa zawartość tkanki tłuszczowej oraz podstawowa i całkowita przemiana materii.
Osoby korzystające z pomocy dietetyka nierzadko mają bardzo duże problemy z tuszą i niskie poczucie własnej wartości. Dietetyk musi zdawać sobie sprawę, że każdy przypadek jest indywidualny i nigdy nie można ganić pacjenta za doprowadzenie się do takiego stanu. Osoba, chcąca zrzucić nadprogramowe kilogramy, musi czuć się w pełni komfortowo i nie obawiać reakcji dietetyka.

Pamiętajmy również, że po pierwszej wizycie nie dostaniemy pełnego planu żywieniowego. Jeżeli dietetyk wręczył nam kartę z rozpisanym dziennym jadłospisem, oznacza to, że posłużył się gotowcem. Dieta powinna być ustalana w trybie indywidualnym po kilku godzinach pracy z pacjentem. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena