Ludzie coraz częściej zdają sobie sprawę z negatywnego wpływu nadmiernej emisji gazów cieplarnianych na środowisko. Zmiany klimatu zagrażają planecie, a przez to nam samym. Zarówno jednostkowo, jak i w firmach mamy sporą szansę ograniczyć ślad węglowy. To przysłuży się nie tylko naszemu samopoczuciu, ale i stanowi naszych portfeli.

Data dodania: 2020-03-31

Wyświetleń: 560

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym jest ślad węglowy i jakie znaczenie ma dla nas?

Czym jest ślad węglowy i jakie znaczenie ma dla nas?

W mediach wiele mówi się o konieczności redukcji gazów cieplarnianych. Apelują o to naukowcy, a politycy coraz częściej muszą liczyć się z ich zdaniem. Zmartwienie o to, że lecąc samolotem do egzotycznego kraju, zwiększa się ślad węglowy, przestaje dziwić. Choć nadal są osoby, które wolą ignorować fakt ocieplenia klimatu lub nawet mu zaprzeczać, świadomość, że to od nas zależy przyszłość planety, rośnie. Czym właściwie jest ślad węglowy i po co w ogóle się go oblicza?

 

Niebezpieczny ślad

Ślad węglowy (ang. carbon footprint) to pojęcie zrodzone w Wielkiej Brytanii. Oznacza on całość emisji gazów cieplarnianych w odniesieniu do osoby, produktu, firmy bądź państwa. Jego miarą jest tona ekwiwalentu dwutlenku węgla: tCO2e. Możemy go obliczyć samodzielnie za pomocą różnorodnych kalkulatorów dostępnych w internecie.

Gazy cieplarniane to głównie dwutlenek węgla – bezbarwny i bezwonny związek chemiczny. Mało kto wie, że przeciętny Polak emituje ok. 8 ton dwutlenku węgla rocznie! Poza dwutlenkiem węgla do gazów cieplarnianych należą podtlenek azotu i metan, którego źródłem jest nie tylko przemysł, lecz również wysypiska, uprawy ryżu oraz hodowla. Pochłaniając promieniowanie podczerwone, zwiększają one temperaturę panującą w atmosferze. Skutki są groźne – należą do nich topnienie pokrywy lodowej na Antarktydzie, podnoszenie poziomu wód i liczne powodzie, a z drugiej strony susze. To także zmiany w cyrkulacji wody, bezśnieżne zimy i nieznośnie upalne lata. Stąd tak ważne, by ograniczyć nasz ślad węglowy. Spoglądając na to z innej perspektywy, obliczanie śladu węglowego ma sens, ponieważ jego redukcja po prostu się opłaca. Zaoszczędzone pieniądze możemy wydać w dużo bardziej satysfakcjonujący sposób.

 

Jak ograniczać ślad węglowy w domu?

Chcąc ograniczyć własny ślad węglowy, musimy nauczyć się dostosowywać własne nawyki do zmieniającego się świata. Minimalizm nie jest już tylko przejściową modą – pomału staje się koniecznością, a oszczędne życie wyjdzie na dobre nie tylko Ziemi, ale i tęgości naszych portfeli. Warto zastosować się do kilku zasad:

 • Unikaj lotów transatlantyckich – z pewnością blisko Ciebie jest jeszcze wiele wspaniałych, nieodkrytych miejsc! Wystarczy tylko ich poszukać.

 • Zmień samochód na hybrydowy lub elektryczny, korzystaj z takich rozwiązań jak bla-bla.car i komunikacja publiczna. Podróż pociągiem może być naprawdę ekscytująca!

 • Stosuj żarówki energooszczędne.

 • Gotując wodę nie zapominaj o przykrywkach.

 • Pokochaj jazdę rowerem – Twoje zdrowie będzie Ci wdzięczne!

 • Ogranicz czas spędzany przed telewizorem i ekranem komputera – pozwól swoim oczom odpocząć.

 • Jeśli możesz, kupuj prąd od dostawcy, który korzysta z odnawialnych źródeł energii.

 • Segreguj śmieci.

 • Jedz mniej mięsa lub całkowicie z niego zrezygnuj,

 • Planując budowę domu, pomyśl o budownictwie pasywnym – to nie tylko zgodne z obowiązującymi trendami, ale i oszczędne rozwiązanie.

Ślad węglowy a biznes

Przedsiębiorstwa z całego świata z różnych względów decydują się na obliczanie śladu węglowego dla swoich produktów. Często obliguje je do tego prawo, ale czynią to również ze względu na konkurencyjność. Świadomych klientów interesuje, jaki jest ślad węglowy kupowanych przez nich rzeczy. Przy obliczaniu go stosują dwie metody:

 • od kołyski do grobu (from cradle to grave)

 • od kołyski do bramy (from cradle to gate).

Ten drugi sposób jest bardziej powszechny, ponieważ dotyczy on obliczenia śladu węglowego, począwszy od wydobycia surowców do dostarczenia towaru do klienta. To o wiele łatwiejsze, niż sprawdzanie, ile CO2 wydziela się od wydobycia surowców do zniszczenia i utylizacji produktu.

Ograniczenie śladu węglowego przez firmę wiąże się z optymalizacją procesów tworzenia produktu, co sprzyja oszczędnościom i tym samym rozwojowi firmy. Podejście proekologiczne buduje także dobry wizerunek przedsiębiorstwa na arenie międzynarodowej.

Źródła:

1. Marcin Popkiewicz, "Jaki jest Twój ślad węglowy i czy warto go zredukować," https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/jaki-jest-twoj-slad-weglowy-i-czy-warto-go-redukowac-305

2. Małgorzata Wernicka "Czym jest ślad węglowy?", https://sozosfera.pl/srodowisko-i-gospodarka/czym-jest-slad-weglowy/

3. "Ślad węglowy. Jak trujemy naszą planetę i co możemy z tym zrobić?", https://www.komputerswiat.pl/artykuly/partnerskie/slad-weglowy-jak-trujemy-nasza-planete-i-co-mozemy-z-tym-zrobic/yq0tndv

Licencja: Creative Commons
0 Ocena