Troska o środowisko naturalne to już nie tylko osobiste decyzje właścicieli firm. Kolejne porozumienia klimatyczne wprowadzają zmiany mające na celu ograniczenie działalności człowieka na klimat. Czasu jest coraz mniej, więc konieczne są realne działania. Wśród nich jednym z najistotniejszych jest zmniejszenie śladu węglowego w gospodarce. Tutaj decyzje konsumenckie realizują jedynie niewielką część potrzeb i poszczególne rząd decydują się na wprowadzanie nowych regulacji.

Data dodania: 2022-11-24

Wyświetleń: 222

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ślad węglowy w swojej firmie – jak go obliczyć?

Jak sprawdzić generowany przez siebie i swoją firmę ślad węglowy? Kalkulator to narzędzie, które opracowano właśnie po to. Czym jest i jak go użyć?

Czym jest ślad węglowy?

Ślad węglowy, którego angielska nazwa to carbon footprint, jest coraz popularniejszym pojęciem, związanym z ekologią i ochroną środowiska. Ma znaczenie zarówno dla osób prywatnych, jak i dla firm. Ślad węglowy jest sumą gazów cieplarnianych emitowanych przez dany podmiot. Zazwyczaj wartość podawana jest w tonach wydzielanych w trakcie roku. Dlaczego taka informacja ma w ogóle znaczenie? Określa on wpływ danej osoby lub firmy na zmiany klimatu Ziemi. Dzięki temu, że określenie to jest stosowane w tym samym kontekście na całym świecie, możliwe jest porównanie wpływów poszczególnych jednostek na bardziej globalnym poziomie. Termin „ślad węglowy” został opracowany na początku XXI wieku przez jeden z koncernów paliwowych. Jego celem było zwrócenie uwagi na zanieczyszczenie środowiska naturalnego i jego skutki w postaci zmian klimatycznych.

Sprawdź swój ślad węglowy – kalkulator dla osób indywidualnych

Dzisiaj Internet umożliwia proste i szybkie oszacowanie ilości produkowanego śladu węglowego – kalkulator. Narzędzia dostępne online pozwalają policzyć orientacyjne dane, ale podając je, warto pamiętać o specyficznych uwarunkowaniach danej firmy czy jednostki. Osoba, która chce sprawdzić produkowany przez siebie ślad, otrzyma pytanie o miejsce zamieszkania. Wskazać może dom jednorodzinny lub mieszkanie w bloku – w tej drugiej sytuacji produkcja zanieczyszczeń związanych z obsługą gospodarstwa jest mniejsza, prosty odbiór śmieci pozwala podczas jednego kursu zebrać odpady od mieszkańców części osiedla. W przypadku domu jednorodzinnego ilość śmieci i obsługiwanych gospodarstw domowych jest mniejsza, a droga dla samochodu dużo większa. Nie da się też jednoznacznie wskazać śladu węglowego powstałego przy produkcji ciepła dla takich gospodarstw. Mieszkanie podłączone do sieci ciepłowniczej zasilanej węglem będzie miało tę samą kategorię, co ogrzewany w ten sposób dom. Oczywiste jednak jest, że pierwsze rozwiązanie bywa zwykle korzystniejsze dla środowiska.

Biznes a ślad węglowy – czy kalkulatory mają sens?

Podobnie sytuacja prezentuje się w przypadku firm, chcących użyć kalkulatora do sprawdzenia produkowanej przez siebie ilości CO2. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju obliczenia pozwalają przekonać się, czy na poziomie zarządzania firmą można wprowadzić pewne ulepszenia. Nawet niewielkie działania mają olbrzymie znaczenie w obliczu błyskawicznie postępujących zmian, a społeczna odpowiedzialność biznesu to nie tylko korzystne dla planety i jej mieszkańców działania, ale również potencjał PR-owy.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena