Jednym z najczęstszych dylematów, przed jakimi stają osoby rozpoczynające przygodę z tenisem, jest ten związany z wyborem rodzaju treningu. Trenerzy i kluby tenisowe mają w swojej ofercie zazwyczaj dwa podstawowe – treningi indywidualne i grupowe. 

Data dodania: 2020-03-17

Wyświetleń: 704

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jakie treningi tenisa wybrać – indywidualne czy grupowe? Zalety i wady obu rozwiązań

Zarówno jedna, jak i druga opcja ma swoje zalety i wady, które są związane m.in. z kosztami, efektywnością i atrakcyjnością zajęć.

Aby właściwie wybrać rodzaj treningów tenisa, należy wziąć pod uwagę nie tylko kwestie finansowe, ale też indywidualne preferencje i predyspozycje. Duże znaczenie ma również wiek osoby rozpoczynającej naukę gry w tenisa. Inne czynniki mogą być bowiem decydujące w przypadku dorosłych, a inne w przypadku dzieci. Mimo że tenis nie jest najpopularniejszą dyscypliną w naszym kraju, to w największych miastach oferta treningowa jest szeroka. Gdy poszukujemy klubu lub szkoleniowca, warto odwiedzić https://go.decathlon.pl/.

Indywidualne treningi tenisa – charakterystyka, zalety i wady

Tenis jest dyscypliną indywidualną, więc treningi indywidualne stanowią najlepszą formę nauki. Na tego typu treningach trener ma możliwość w pełni spersonalizować zajęcia pod możliwości i potrzeby konkretnej osoby. Dzięki indywidualnemu podejściu szkoleniowca, osoba ćwicząca jest w stanie znacznie szybciej niż w przypadku zajęć grupowych przyswoić technikę, zasady poruszania się po korcie czy realizować założenia taktyczne. Treningi indywidualne charakteryzują się większą efektywnością aniżeli nauka w grupie, nawet jeśli jest ona niewielka.

Jeśli chodzi o minusy, to należy zaliczyć do nich koszty. W tym przypadku osoba ćwicząca musi sama pokryć koszt wynajmu kortu i opieki trenera. W zależności od miasta, w okresie zimowym, który jest droższy niż letni, będzie to od około 110 do 180 złotych za godzinę.

Grupowe treningi tenisa – charakterystyka, zalety i wady

Gdy decydujemy się na treningi tenisa w grupie, koszty zajęć będą znacząco zredukowane. Wiele zależy od tego, jak liczna będzie grupa. Najczęściej trenerzy i kluby oferują ćwiczenia w grupach 2–4-osobowych. Trzeba jednak liczyć się z tym, że im więcej osób, tym efektywność zajęć będzie niższa, a co za tym idzie – nauka będzie trwała dłużej. Treningi grupowe są polecane w szczególności dzieciom rozpoczynającym przygodę z tenisem. Możliwość spędzenia czasu z rówieśnikami i nauka poprzez zabawę w większości przypadków sprawiają, że kilkuletnie dzieci chętniej uczęszczają na zajęcia. Do tego dochodzi możliwość rywalizacji, ale też pracy zespołowej, co pozwala kształtować odpowiedni dla sportowca charakter.

Na tym etapie treningi w dużej mierze opierają się na rozwijaniu ogólnej sprawności najmłodszych. Jeżeli dziecko połknie bakcyla, można pomyśleć nad treningami indywidualnymi, które pozwolą je właściwie ukształtować i ukierunkować. Często praktykowanym rozwiązaniem jest łączenie zajęć indywidualnych z grupowymi.

Na treningi grupowe mogą również uczęszczać będący amatorami dorośli. Taka forma zajęć pozwala nawiązywać nowe znajomości, rywalizować i miło spędzić czas. Decydując się na nią, musimy jednak nastawić się na to, że sama nauka gry i techniki będzie wymagała wykupienia większej liczby godzin niż w przypadku treningów indywidualnych.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena