Każda osoba jest inna, ludzie mają różne zdolności, zainteresowania i predyspozycje. Zgodnie z nimi wybieramy swoją ścieżkę edukacji, a później pracy w dziedzinie, w której dobrze się czujemy. Niezależnie od tego, w szkole podstawowej, średniej, wszyscy realizują ten sam program, te same przedmioty. 

Data dodania: 2019-11-26

Wyświetleń: 1084

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Matematyka nie taka straszna! Poznaj sposoby jak skutecznie ją zrozumieć

W niektórych czujemy się świetnie, w innych gorzej, ale niezależnie od tego -wszystkie trzeba jakoś zdać. Największą trudnością dla uczniów jest nauka matematyki. Inne przedmioty wymagają głównie zapamiętywania informacji, w tym wypadku jest inaczej. Matematyka wymaga od nas po pierwsze wiedzy, jak również logicznego myślenia i umiejętności. To też da się ogarnąć!

Zacznij od teorii!

Niezależnie za naukę czego się bierzemy, powinniśmy zacząć od teorii. Z matematyką jest tak samo. Musimy zbudować bazę, która będzie służyć nam przy rozwiązywaniu zadań. Zasady, twierdzenia i wzory są czymś, co musimy wiedzieć. Możemy oprzeć się na podręcznikach szkolnych, własnych notatkach, albo repetytoriach. Ta ostatnia propozycja jest o tyle polecana, gdyż zgromadzony jest w niej cały wymagany w danym okresie materiał, z wyróżnieniem najważniejszych zagadnień. Jest to również doskonała pozycja, która przyda nam się przy powtórkach do egzaminu. Przy wyborze książki, powinniśmy zwrócić uwagę na poprawność merytoryczną, jak i graficzną. Oprawa wizualna jest bardzo ważna dla uczniów, ponieważ może zarówno zachęcić, jak również zniechęcić do nauki. Każdy ma inne preferencje, więc powinniśmy dostosować je do naszego gustu.

Praktyka czyni mistrza!

Nie od dzisiaj wiadomo, że im więcej pracy włożymy, tym lepsze będą tego efekty. Nauka matematyki to przede wszystkim zadania. Musimy przy tym znać teorię, bo bez tego nie wiadomo nawet jak za to się zabrać i czego szukać. Jeżeli mamy do rozwiązania zadanie, warto obrać do tego dobrą metodę. Na samym początku wypisujemy dane oraz szukane, czyli cel, który chcemy osiągnąć. W oparciu o to, wykonujemy czasami rysunek pomocniczy, szukamy wzorów i twierdzeń, które nam pomogą przy rozwiązywaniu. W oparciu o tak dobry plan, zabieramy się do rozwiązywania, pamiętając przy tym, żeby po kolei realizować i zapisywać każdy krok. Szczególnie wymagane jest to przez nauczycieli i egzaminatorów, bowiem muszą oni zrozumieć nasz tok rozumowania i wiedzieć jak do tego doszliśmy. Często wymagana jest również odpowiedź, więc nie zapominajmy o niej. Na początku wybierajmy zadania o małym poziomie trudności i w miarę sprawności, zwiększajmy ich trudność. Matematyka jest złożona z różnych umiejętności, dlatego trzeba rozwiązać naprawdę wiele zadań, żeby je wyćwiczyć.

Matematyka również jest ciekawa

Taa… jasne, ciekawe jak? A jednak! Matematyka dla uczniów to przede wszystkim teoria, zadania, teoria, zadania i nic więcej. Jednak w jej nauce również można wykorzystać nowe i ciekawe metody. Filmy i animacje będą doskonałą odskocznią od monotonnego uczenia się. Czasem możemy również poszukać innego tłumaczenia danego zagadnienia, jeśli nie rozumiemy naszego nauczyciela. Nauka brył musi odbywać się przez zobaczenie ich na własne oczy. Jak możemy wyobrazić sobie stożek, jak mamy go tylko na kartce? Nie da się. Matematyka to również logika, dlatego przy tym nie rezygnujmy z zagadek, kreatywnych pomysłów, skojarzeń. Również aplikacje mobilne i platformy edukacyjne cieszą się coraz większą popularnością. Jest to doskonały przerywnik w trakcie zajęć i może przynieść więcej dobrego, niż siedzenie cały czas w książkach. To działa!

Licencja: Copyright - zastrzeżona