Audiobooki pozwalają na kontakt z literaturą bez względu na to gdzie jesteśmy i co robimy. Głos lektora, podobnie jak głos skalda wieki temu, przeniesie nas w inny świat, pozwalając oderwać się od codzienności. Dzięki technologii łatwo i w każdym momencie mamy dostęp nie tylko do rozrywki, ale również do dobrej literatury.

Data dodania: 2019-03-04

Wyświetleń: 997

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

(Po)słuchaj opowieści

Audiobooki to stosunkowo nowy wynalazek, choć jego idea jest stara, jak ludzkość. Czas zatoczył koło i znów wracamy do miejsca, gdzie ktoś opowiada nam historię, a my z mniejszym i większym zaangażowaniem słuchamy. Mowa o audiobookach, których idea opiera się na odwiecznej relacji między opowiadającym, a słuchaczem. Zmienił się tylko sposób przekazu.

Zaczęło się od słowa

Na początku było słowo, z którego powstawały opowieści. Odkąd człowiek nauczył się mówić, tworzył mity, legendy, opowiadania, które ustnie przekazywał z pokolenia na pokolenie. Ludzie lubili słuchać, a dobry opowiadacz mógł liczyć nie tylko na miejsce przy ognisku, ale również na poważanie, a może i nawet sławę. Wraz z wynalezieniem alfabetu, człowiek zaczął zapisywać nie tylko swoją wiedzę, ale także historie zrodzone z wyobraźni.

Dźwięk lepszy od papieru

Przez lata to tradycyjna, papierowa książka była w kręgu zainteresowań człowieka, ciekawego świata. Jednak w XXI wieku czas tak niewiarygodnie przyspieszył, że większości z nas brakuje go, by usiąść z tradycyjną książką na kolanach i oddać się lekturze. Z pomocą przychodzą audiobooki, które możemy słuchać dosłownie wszędzie. Wystarczy kupić audiobooka, ściągnąć go na smartfona i można słuchać w każdym miejscu i o dowolnym czasie. Zamiast wściekać się stojąc w korku, lepiej posłuchać ciekawej powieści. W czasie podróży pociągiem, irytuje Cię gadulstwo współpasażera? Zakładasz słuchawki i odpływasz do innego wymiaru. Nie lubisz nudnych, domowych zajęć? Z opowieścią w tle na pewno staną się mniej uciążliwe.

Skąd wziąć audiobooki

Audiobooki można kupić w tradycyjnej księgarni, w formie płyt CD. Lecz ten format powoli odchodzi do lamusa. Obecnie książkę do słuchania kupimy niemal w każdej księgarni internetowej oraz na platformach, oferujących audiobooki. Istnieje też jeden portal, gdzie pewną liczbę książek posłuchamy za darmo.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena