W 2018 roku preferencyjna stawka podatku dochodowego od osób prawnych wynosiła 15%. W bieżącym roku kwota ta została obniżona do 9%. Część podmiotów, które mogły stosować stawkę obniżoną zostało wyłączonych z tej możliwości i zmuszonych do przejścia na stawkę w wysokości 19%.

Data dodania: 2019-02-23

Wyświetleń: 575

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zmniejszenie podatku CIT do 9 % od 2019 roku

Nowe przepisy wskazują, że z podatku CIT w wysokości 9% będą mogli skorzystać podatnicy, których przychód nie jest zyskiem kapitałowym i nie przekroczył równowartości 1 200 000 euro w przeliczeniu na złotówki wg kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy w danym roku podatkowym (w zaokrągleniu do 1000 złotych). Oznacza to, że podmioty o możliwości skorzystania z niższej stawki podatku dowiedzą się dopiero na początku roku. Warto podkreślić, że limit odnosi się do wysokości przychodów. Koszty ich uzyskania nie będą brane pod uwagę.
 

Ze stawki preferencyjnej będą mogli skorzystać wyłącznie podatnicy, posiadający status małego podatnika. Warunek ten dotyczy zarówno przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność, jak i podatników, którzy ją kontynuują. Oznacza to, że jeżeli którykolwiek z podmiotów przekroczy dany limit, straci prawo do stawki preferencyjnej. W takiej sytuacji 19% podatek będzie jednak stosowany wyłącznie do nadwyżki kwoty 1 200 000 euro.

Z obniżonej stawki wykluczone zostały również podatkowe grupy kapitałowe oraz podmioty, które są w różnego typu przekształceniach. Z preferencyjnej stawki CIT nie będą mogły zatem skorzystać podatnicy utworzeni:
- na skutek przekształcenia, połączenia bądź podziału za wyjątkiem przekształcenia spółki w inną spółkę,
- w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy - osoby fizycznej, który wykonuje we własnym imieniu działalność gospodarczą bądź spółki, która nie jest osobą prawną,
- przez osoby fizyczne, osoby prawne bądź jednostki organizacyjne, które nie mają osobowości prawnej, które na poczet kapitału wniosły prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, jego zorganizowaną część lub składniki majątku, których wartość przekracza równowartość 10 000 euro,
- przez osoby fizyczne, osoby prawne bądź jednostki organizacyjne, które nie mają osobowości prawnej wnoszące na poczet kapitału tytułem wkładów niepieniężnych składniki majątku uzyskane na skutek likwidacji innych podatników,
- przez osoby fizyczne, osoby prawne bądź jednostki organizacyjne, które nie mają osobowości prawnej w przypadku, gdy w danym roku podatkowym bądź roku bezpośrednio po nim następującym wniesiono do niego poprzednio prowadzone przedsiębiorstwo, jego zorganizowaną część lub składniki majątku o wartości większej niż 10 000 euro.


Zmniejszenie podatku CIT do 9 % od 2019 roku nie obejmuje zatem spółki dzielonej oraz podatnika, który jako kapitał do spółki wniósł część wcześniej prowadzonego przedsiębiorstwa w roku podatkowym, w którym dokonano podziału bądź wniesiono wkład oraz roku bezpośrednio po nim następującym.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena