Kto może korzystać ze zmniejszonej stawki CIT w 2019 roku? Kogo obejmują nowe przepisy prawne?

Data dodania: 2019-03-19

Wyświetleń: 529

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dla kogo zmniejszona stawka CIT od 2019 roku?

Podatek dochodowy od osób prawnych (w skrócie CIT) to podatek odprowadzany od dochodów spółek i jednostek organizacyjnych posiadających osobowość prawną. Opodatkowane tego rodzaju akcyzą są podmioty prowadzące działalność rolniczą, wykonujące czynności nie będące jednocześnie przedmiotem prawnie skutecznej umowy i przychody uzyskiwane przez przedsiębiorców, na których państwo nałożyło podatek tonażowy.

Istnieje możliwość, aby przedsiębiorca mógł dokonać odliczeń od podatku np. z tytułu darowizn na rzecz organizacji lub specjalnych celów nie przekraczających 10% dochodu. Rozliczenie powinności następuje po zakończeniu roku podatkowego i dokonywane jest poprzez złożenie zeznania podatkowego we właściwym Urzędzie Skarbowym.

Istnieje także grupa płatników zwolnionych z obowiązujących należności podatkowych. Od stycznia 2019 roku w życie weszły liczne zmiany w przepisach o podatku dochodowym. Kluczową nowelizacją dla przedsiębiorców jest obniżenie stawki podatku CIT z wysokości 15% na 9%.

Dla kogo zmniejszona stawka CIT od 2019 roku?

Możliwość skorzystania z tej formy przysługuje płatnikom, którzy rozpoczęli prowadzenie firmy i właścicielom podmiotów gospodarczych posiadających status małego podatnika - to znaczy, że przychód z działalności za poprzedni rok podatkowy nie przekroczyły równowartości 1,2 miliona euro przeliczonej na złotówki według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski.

Zgodnie z artykułem 7 ustawy CIT przedmiotem opodatkowania podatkiem jest suma dochodu osiągnięta z zysków kapitałowych oraz innych źródeł przychodów. Dokument wskazuje także na okoliczności wyłączające możliwość skorzystania z niższej stawki podatkowej. Mowa tutaj o sytuacji, kiedy osoba prawna, fizyczna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, wniosła kapitał na poczet prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa albo, gdy składniki majątku tego biznesu nie przekraczają równowartości w złotych kwoty mniejszej niż 10 tysięcy euro, spółki dzielone, podatkowe grupy kapitałowe, przedmioty wkładu uzyskane przez podatnika CIT w związku z likwidacją spółki, w której posiadał udziały.

Poza zmianą dotyczącą m.in. obniżenia stawki podatku dla niektórych przedsiębiorców, nowelizacja przewiduje także kilka zmian w prawie, do których należą m.in. wprowadzenie możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów fikcyjnych odsetek od kapitału, uchylenie przepisu warunkującego uprawnienie do preferencyjnego rozliczenia dochodów małżonków i osób wychowujących dzieci samotnie od terminowego złożenia zeznania podatkowego 30 kwietnia każdego roku i złagodzenie warunków korzystania z ulgi mieszkaniowej.

Zaliczają się do nich m.in.: Skarb Państwa, Narodowy Bank Polski, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, organizacje religijne, jednostki budżetowe, przedsiębiorstwa międzynarodowe oraz inne fundusze i agencję.

 
Licencja: Creative Commons
1 Ocena