Jazda na rowerze to naprawdę świetne hobby, które idealnie wpisuje się w zdrowy tryb życia. Rower jest również coraz popularniejszym środkiem transportu. Coraz więcej osób rezygnuje z jazdy samochodem i wybiera ten ekologiczny pojazd. Jednak on także może się psuć, dlatego warto dbać o niego, w myśl zasady lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Data dodania: 2018-08-26

Wyświetleń: 1482

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Części rowerowe, które najszybciej ulegają zużyciu

Przebita dętka królową usterek

Tak jak niemal każdemu kierowcy zdarzyło się złapać gumę, tak rowerzyści często narzekają na przebitą dętkę. Usterka jest o tyle uciążliwa, że ma się naprawdę duży problem, aby powrócić do domu. Zazwyczaj takie sytuacje zdarzają się w najmniej oczekiwanym momencie. Jednak mało kto ma przy sobie zapasową dętkę.

Jeżeli jej nie posiadamy, to w takiej sytuacji najlepiej udać się do sklepu rowerowego, w celu jej zakupienia. Takie części rowerowe nie są też wcale bardzo drogie. Jeżeli nie chcemy kupować nowej dętki można zdecydować się na tzw łaty. Jednak użycie ich wymaga dosyć dużych umiejętności, a będąc zdenerwowanym usterką możemy mieć duży problem.

Łańcuch rowerowy –dlaczego jest tak ważny?

Wybierając się na dłuższą jazdę, warto dokładnie sprawdzić wszystkie części rowerowe. Jednak i to nie chroni przed awariami. Jedną z najczęstszych jest urwanie łańcucha. Bądźmy szczerzy, bez łańcucha racze daleko nie zajedziemy. Awaria objawia się charakterystycznym trzaskiem, po którym następuje brak oporu pod pedałami. I co w takiej sytuacji zrobić?

Oczywiście pierwsza myśl wielu miłośników jazdy rowerami to wymienić łańcuch, ale kto wozi ze sobą zapasowy sprzęt. Można również udać się do najbliższego sklepu rowerowego, o ile takowy jest w okolicy. Jeżeli nie ma, pozostaje nam prowadzenie roweru i powrót, chyba, że zdecydujemy się na skrócenie łańcucha. Jednak tutaj potrzebny będzie skuwacz i zapasowa spinka.

Wtedy naprawa jest bardzo łatwa, jednak wymaga precyzji. Ale co jest przyczyną tej niebyt przyjemnej awarii? W tym przypadku winę w dużej mierze ponosi sam cyklista. Wystarczy tylko zła zmiana biegów, czy złe skucie oraz brak konserwacji i problem gotowy. Oczywiście tanie rowery są gorsze jakościowo, zatem wybierając lepszy sprzęt można zaoszczędzić na naprawach.

Tanie rowery – urwane przerzutki

Niestety kupując gorszej jakości sprzęt, trzeba się liczyć z faktem, że jest po prostu gorszy jakościowo. Zatem tanie rowery mają słabej jakości, tanie części. W takiej sytuacji o awarię nietrudno. Trudno natomiast wyobrazić sobie jazdę bez przerzutek. Owszem może cykliści z prawdziwego zdarzenia nie przejęliby się zbytnio tym faktem, ale dla przeciętnego rowerzysty jest to naprawdę duży problem. wystarczy tylko mała chwila nieuwagi, gdy na naszej drodze pojawi się większy kamień, czy patyk i już przerzutka może być uszkodzona.

O ile przednia przerzutka jest stosunkowo mocna, to niestety z tylną można mieć nie lada problem. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak jej demontaż i skrócenie łańcucha. W tej sytuacji potrzebny będzie skuwacz łańcucha, który umożliwi nam jazdę na jednej przerzutce, a następnie nie pozostaje nic innego, jak oddanie roweru do serwisu.

Uszkodzona kaseta –koniec jazdy

Niestety zdarzają się takie usterki, które uniemożliwiają dalszą jazdę. Jedną z nich jest uszkodzona kaseta. Pełni ona niezwykle ważną funkcję. Otóż napędza ona koło i pozwala na jego skręcanie przy użyciu napędu nożnego. Jednak zdarzają się jej uszkodzenia, wtedy słyszymy dosyć wyraźny trzask i napęd przestaje działać.

Jeżeli już doszło do awarii, tak naprawdę pozostaje nam tylko odholowanie roweru do najbliższego serwisu lub udanie się do sklepu rowerowego. Ewentualnie można spróbować przytwierdzić kasetę, ale jest to bardzo trudne, w każdym bądź razie, bez naprawy się nie obędzie.

Akcesoria rowerowe – bo liczy się bezpieczeństwo

Każdy cyklista powinien zainwestować również w akcesoria rowerowe. Są one swego rodzaju gwarantem bezpieczeństwa. Zatem jadąc rowerem należy zawsze mieć założone ochraniacze, w tym najważniejszy jest kask ochronny. Nie można także zapominać o błotnikach, czy też małych częściach zapasowych. Niezbędne jest też oświetlenie. Jazda ma być bezpieczna, a na bezpieczeństwie się nie oszczędza.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena