Jest wiele podmiotów, które chciałyby rozszerzyć swoją działalność, importując towary. Podmioty te muszą wiedzieć, że informacja celna jest podstawą w takiej działalności.

Data dodania: 2018-08-14

Wyświetleń: 487

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Polska to mały kraj.
 
 
Jesteśmy dumni, że w naszej ojczyźnie żyje nieco powyżej 38 milionów ludzi. Rynek wydaje się duży. Konkurencja niestety, pisząc kolokwialnie „nie śpi". W Polsce nadal liczy się cena, firmy muszą sprostać tej potrzebie. O wiele łatwiej tanie produkty nabyć poza granicami Polski lub nawet Unii Europejskiej.
 
 
Co to jest import towarów, a co to jest eksport towarów?
 
 
Eksport towarów jest to wywóz towarów. Importem nazywamy przywóz towarów. Różnica między importem a eksportem w rozumieniu prawa celnego jest diametralna. Wystarczy spojrzeć na niektóre info-produkty celne, z nich dowiadujemy się, że jeżeli chodzi o handel międz y Unia Europejską a krajami znajdującymi się poza jej granicami, istnieje obowiązek zrobienia tak zwanej odprawy celnej. Z reguły taką odprawą zajmuje się agencja celna. Bardzo istotna informacja jest taka, że w przypadku eksportu poza granice Unii Europejskiej nie płacimy należności celnych, natomiast w przypadku importu, należności takie występują.
 
info-produkty celne
 
Ile zapłacę cła?
 
 
Aby wyliczyć należności celne, potrzebuję kilku danych.
 
 
  • Co to są należności celne?
 
 
  • Dlaczego płacimy cło takie, a nie inne?
 
 
  • Zwolnienia celne
 
 
 
 
 
Co to są należności celne?
 
 
informacja celna
 
Należności celne są to opłaty uiszczane przy imporcie towarów. W większości w skład należności wchodzi cło i podatek VAT (niekiedy może być akcyza lub inne opłaty natomiast ramy tego artykułu nie pozwalają na bardziej szczegółowe rozwinięcie tego tematu). Przedsiębiorcy muszą zdawać sobie sprawę, że jeżeli zakupią towar i sprowadzą go, będą musieli uiścić co najmniej cło i podatek VAT.
 
 
 
 
 
Dlaczego płacimy cło takie, a nie inne?
 
Nim zapłacimy cło, musimy pamiętać, że podstawa, od której będą naliczane należności celne to co najmniej wartość towaru i koszty transportu (czasami również pakowanie i ubezpieczenie, jeżeli występują). Wysokość cła uzależniona jest od rodzaju towaru. Dobrym przykładem mogą być uszczelki gumowe, w obecnej chwili, wysokość cła na taki towar wynosi 2.5%. Należności celne to również podatek VAT, w tym wypadku wynosić on będzie 23%.
 
 
 
 
 
Zwolnienia celne
 
 
 
 
Warto pamiętać o tym, że istnieje jeszcze szereg zwolnień celnych. Jeżeli sprowadza się próbki, można je zwolnić z należności celnych. Dla zainteresowanych tematem polecam info-produkty związane z tym tematem.
 
 
 
 
 
Aby się „kręciło"
 
 
Dokonując importu, warto przekalkulować, czy dana operacja będzie udana pod względem poniesionych kosztów. Niekiedy firmy sprowadzając towar, nie są świadome, że muszą zapłacić należności celne. Warto rozwijać swoją wiedzę na ten temat. Świat jest olbrzymi, a Polska na jego tle jest nieznaczna. Warto więc kupować tanie i dobre produkty z krajów znajdujących się poza Unia Europejska i dokonywać dopuszczenia do obrotu w Polsce.
 
Licencja: Creative Commons
0 Ocena