Jeśli przeanalizujesz swoje wydatki i zaczniesz regularnie odkładać choćby niewielkie sumy, zaoszczędzisz nawet 1800 zł rocznie.

Data dodania: 2018-06-22

Wyświetleń: 831

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Planuj wydatki

Bez tego oszczędzanie raczej się nie powiedzie. Większość domowych wydatków możesz zaplanować. Określ więc, ile wydasz w tygodniu czy miesiącu na żywność, ubrania, buty, leki. Staraj się nie przekraczać ustalonej kwoty.


Uwaga! Oczywiście zdarzają się nieprzewidziane wydatki, ale na nie właśnie należy odłożyć.
 

Tnij koszty


Zrób analizę swojego budżetu domowego. Na pewno znajdziesz niepotrzebne wydatki lub takie, które przynajmniej da się zmniejszyć. Może warto zmienić operatora sieci komórkowej, telewizji kablowej czy dostawcę prądu?

Uwaga! Każde zaoszczędzone 100 zł w miesiącu, po roku da Ci 1200 zł. O takie pieniądze warto zawalczyć.
 

Spłacaj mniej


Jeśli spłacasz duży kredyt, spróbuj obniżyć jego koszty. Skorzystaj z internetowej porównywarki kredytowej. Gdy znajdziesz kredyt z odsetkami o kilka procent mniejszymi, rocznie zyskasz kilkaset złotych.

Uwaga! Jeśli masz kilka kredytów, przenieś je do jednego banku i zamień na jeden, tzw. konsolidacyjny. Będzie taniej i wygodniej.
 

Oszczędności na konto


Nie trzymaj oszczędności w domu, bo na pewno pożyczysz sobie ze skarbonki, gdy zabraknie Ci pieniędzy. Lepiej załóż konto oszczędnościowe i wpłacaj na nie określoną kwotę od razu, gdy otrzymasz pensję. Takie konta nie są zbyt wysoko oprocentowane, ale pozwalają na uchronienie pieniędzy przed niekontrolowanym wydawaniem.

Uwaga! Gdy zbierze się większa kwota, wpłać ją na lokatę bankową, np. na 4% w skali roku.
 

Oszczędne życie


Po otrzymaniu pensji zwykle najpierw płacimy rachunki, potem kupujemy żywność, ubrania itp., a gdy coś zostanie, oszczędzamy. Problem w tym, ze często już nic nie zostaje....

Uwaga! Dlatego najpierw odłóż kwotę, którą zamierzasz zaoszczędzić, a dopiero potem myśl o wydatkach. Dzięki temu nauczysz się żyć przez cały miesiąc za mniej i wydawać rozważniej.
 

Zacznij od drobnych


Nie możesz lekceważyć małych kwot. Dwa złote wydane codziennie na loda, batonika czy napój, po miesiącu daje sumę 60 zł.  Jeśli więc codziennie wrzucisz do skarbonki tylko wymienione dwa złote, po roku wyjmiesz z niej 720 zł.

Uwaga! A gdybyś zdecydował się na odkładanie codziennie pięciozłotówki, za rok będziesz mógł kupić np. nowy, lepszy telewizor, bo uzbierasz ponad 1800 zł.
 

Warto dorobić


Odkładanie drobnych sum pozwala na oszczędności. Jednak sposobem na zgromadzenie większej kwoty np. na przyszłoroczne wakacje czy kupno samochodu są dodatkowe dochody. Szukaj więc okazji dorobienia do pensji lub emerytury.

A możliwości jest wiele.

Bądź otwarty na okazje dodatkowego zarobku. Jeśli jesteś już na emeryturze i masz dużo czasu, zastanów się, jak go wykorzystać.

Uwaga! Zaczął się rok szkolny. Może mógłbyś udzielać korepetycji albo odbierać ze szkoły dzieci sąsiadów i odrabiać z nimi lekcje... Twój budżet wzrósłby wtedy o kilkaset złotych miesięcznie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena