Udając się na urodziny, imieniny czy jakąkolwiek inną uroczystość bardzo często życzymy solenizantowi „dużo zdrowia”. Ta fraza jest niemal wypowiadana przez każdego z nas. Samo „pożyczenie” niestety nie wystarczy, by to zdrowie ciągle przy nas było. Aby zdrowie nas nie opuszczało należy o nie odpowiednio dbać poprzez prowadzenie zdrowego stylu życia oraz regularnego kontrolowania stanu organizmu za pomocą cyklicznego wykonywania badań oraz samobadań. Jest to bardzo ważne, gdyż w wyniku dokonywania w regularnych odstępach czasu badań profilaktycznych i odbywania systematycznych kontroli lekarskich można stale monitorować poziom zdrowotny, a w razie jakichkolwiek zaburzeń ustroju – można podjąć szybkie i skuteczne działania lecznicze. Mając na uwadze, że lepiej i na pewno też taniej jest przeciwdziałać chorobom, aniżeli leczyć je i ich możliwe powikłania trzeba nie tylko regularnie badać się w ośrodkach i przychodniach, ale także korzystać z możliwości badań, które można wykonać samodzielnie w domu bez pomocy personelu medycznego. Wiadomym jest, że większości badań nie jesteśmy w stanie sami przeprowadzić w środowisku domowym i wtedy konieczna jest wizyta w wyspecjalizowanych punktach czy oddziałach, lecz istnieją narzędzia i sprzęty umożliwiające wykonanie niektórych badań swobodnie bez wychodzenia z domu. Jednym z takich badań jest pomiar ciśnienia tętniczego krwi w warunkach domowych przy użyciu ciśnieniomierza. Utarło się przekonanie, że ciśnienie powinny badać i codziennie sprawdzać osoby w podeszłym wieku oraz mające problemy z funkcjonowaniem układu krwionośnego, lecz tak naprawdę każdy człowiek – niezależnie od wieku i tego, jak się czuje powinien kontrolować i pilnować regularnych badań. Warto poświęcić kilka minut dziennie na skontrolowanie niektórych parametrów, ponieważ szybkie wykrycie równoważy się z efektywnym leczeniem.
Nadciśnienie tętnicze jest poważną chorobą cywilizacyjną i według statystyk dotyka blisko 25% populacji, dlatego posiadanie i korzystanie z ciśnieniomierza w domu jest bardzo cenione i chwalone. Poddając się samodzielnemu badaniu w domu nie trzeba posiadać wiedzy z zakresu medycyny, gdyż zazwyczaj w sklepach dostępnych jest szereg urządzeń elektronicznych, które wymagają wyłącznie naciśnięcia odpowiedniego przycisku, by zrealizować pomiar. Jedyną wiedzą, jaką osoba przeprowadzająca samobadanie musi posiąść jest to jak przygotować się do badania oraz jak odpowiednio założyć ciśnieniomierz, by pomiar był jak najbardziej wiarygodny. Ciśnieniomierze dostępne na rynku, przeznaczone m. in. do celów domowych przeważnie są łatwe w użyciu, aby zarówno osoby młodsze jak i starsze mogły z niego w swobodny sposób korzystać oraz by pomiary można było wykonywać starannie bez pomocy drugiej osoby. Są niewielkich rozmiarów oraz nie są ciężkie, dlatego bez problemu można schować je np. w torebce, zabrać ze sobą i skorzystać w razie potrzeby. Zasilane są najczęściej w formie wymiennych elementów – baterii, także są niedrogie w utrzymaniu. Priorytetową cechą, o którą trzeba pytać sprzedawcy przy zakupie ciśnieniomierza jest to, z jaką dokładnością będzie mierzył on ciśnienie. Pomiar powinien być precyzyjny. Ważne jest także okienko wyświetlacza. Powinno być ono na tyle duże, by każdy z łatwością odczytał pomiar. Liczby powinny być stosunkowo duże i czytelne dla użytkownika, aby osoby z problemami ze wzrokiem także mogły bez skrępowania z niego korzystać. Jedno urządzenie może używać kilka osób, dlatego nie ma potrzeby kupowania dla każdego z osobna ciśnieniomierza. Użytkowanie ciśnieniomierza zgodnie z instrukcją ma wpływ na długość jego poprawnego funkcjonowania i może w ten czas służyć całej rodzinie przez wiele lat. Ceny ciśnieniomierzy są różne w zależności od rodzaju, modelu i zainstalowanych w nim funkcji oraz udogodnień.
Przy wyborze i zakupie przeanalizuj każdą zaproponowaną Ci przez sprzedawcę opcję oraz wybierz idealny do potrzeb wszystkich domowników sprzęt. Na pytanie: „Czy warto oszczędzać na zdrowiu?” odpowiedzieć musi sobie każdy sam.