Szacuje się, że około 10 milionów Polaków cierpi na nadciśnienie tętnicze. Jest to poważna choroba, która  może prowadzić nawet do udaru mózgu czy zawału serca. Niestety, wiele osób nie wie, że ma nieprawidłowe ciśnienie. Z tego powodu ciśnieniomierz powinien być podstawowym wyposażeniem każdej domowej apteczki.

Data dodania: 2020-05-15

Wyświetleń: 755

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kupujemy ciśnieniomierz. Na co zwrócić uwagę?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ciśnieniomierza?

 

Jakie są rodzaje ciśnieniomierzy? 

Na rynku dostępne są aparaty automatyczne, półautomatyczne oraz manualne.  

1) Ciśnieniomierze automatyczne - pompowanie powietrza, wyświetlanie ciśnienia oraz spuszczanie powietrza odbywa się tutaj w sposób automatyczny. W przeciwieństwie do aparatów manualnych, nie posiadają one stetoskopu, co umożliwia wykonanie pomiaru samodzielnie. Pomiar ciśnienia odbywa się za pomocą elektronicznych czujników i prezentowany jest na wyświetlaczu. Błąd pomiaru jest stosunkowo wysoki, przez co nie korzysta się z tej aparatury w służbie zdrowia. Ciśnieniomierze automatyczne służą do orientacyjnego określenia ciśnienia, głównie do użytku domowego. Ich głównym atutem jest łatwość obsługi.  

2) Ciśnieniomierze półautomatyczne - charakteryzują się tym, że część czynności jest wykonywana manualnie. Najczęściej pompowanie lub spuszczanie powietrza z mankietu robi się ręcznie, a wartość pomiaru jest wyświetlana automatycznie na wyświetlaczu. Mierzą one również puls, a niektóre detekcję arytmii. Wyniki z pomiarów ciśnieniomierzem półautomatycznym są dokładniejsze niż w przypadku aparatury automatycznej, a bateria wystarcza na dłużej.  

3) Ciśnieniomierze manualne -  do wykonania pomiaru ciśnienia taką aparaturą potrzebna jest pomoc drugiej osoby. Owe ciśnieniomierze posiadają stetoskop, a powietrze wpompowuje się do mankietu ręcznie. Wynik pomiaru otrzymuje się na wyświetlaczu dzięki czujnikom elektronicznym, które przekształcają ciśnienie powietrza z mankietu na sygnał elektryczny. Charakteryzują się one dużą dokładnością

 

Jaki mankiet wybrać? 

Ze względu na sposób umieszczenia mankietu, ciśnieniomierze dzieli się na nadgarstkowe oraz naramienne.  

1) Ciśnieniomierze nadgarstkowe - mankiet umieszcza się na nadgarstku. Pomiar jest mało dokładny. Co ważne, ciśnieniomierzy nadgarstkowych nie wolno stosować u osób powyżej 65 roku życia oraz u dzieci

2) Ciśnieniomierze naramienne - mankiet zakłada się trochę powyżej zgięcia łokciowego. Taka aparatura charakteryzuje się większą dokładnością pomiarów niż w przypadku ciśnieniomierzy nadgarstkowych. 

 

Jakie parametry są ważne? 

Istotnym parametrem jest rozmiar mankietu. Wyróżnia się mankiet standardowy dla osób o obwodzie ramienia od 20 do 32 cm oraz dla osób otyłych - powyżej 32 cm. Warto również zwrócić uwagę na to, czy ciśnieniomierz zapamiętuje poprzednie pomiary, co jest bardzo przydatną funkcją. Dla osób starszych udogodnieniem może być ciśnieniomierz z instrukcjami głosowymi. Należy również rozważyć, czy wybrać ciśnieniomierz na baterie czy z zasilaczem. 

Zanim dokonamy zakupu warto zastanowić się, do czego ciśnieniomierz będzie nam służył - czy do codziennego monitorowania ciśnienia, czy do okazjonalnych pomiarów. Często do domowego użytku wystarczający jest ciśnieniomierz automatyczny, który, choć nie jest bardzo dokładny, to pozwala orientacyjnie sprawdzić czy ciśnienie mieści się w normie. Natomiast osobom, które cierpią na choroby związane z nieprawidłowym ciśnieniem zaleca się ciśnieniomierze półautomatyczne lub manualne. 

 
Źródło:
Omron ciśnieniomierze, Gdziepolek.pl (https://www.gdziepolek.pl/artykuly/omron-cisnieniomierze-nebulizatory-termometry) 

fot: pixabay.com

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena