Ciśnienie jest jedną z tych wielkości fizycznych, które towarzyszą nam na co dzień w praktycznych aspektach życia. Zgodnie z definicją, ciśnienie to stosunek wartości siły działającej prostopadle do powierzchni do powierzchni, na jaką ta siła działa.

Data dodania: 2017-03-09

Wyświetleń: 916

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Różne przyrządy do mierzenia ciśnienia

Zgodnie z układem SI jednostką ciśnienia jest Pa (paskal), ale używa się też innych, przede wszystkim barów, atmosfer i milimetrów słupa rtęci (mmHg). W wielu przypadkach pożądane, a wręcz konieczne jest utrzymanie ciśnienia w określonym zakresie. Ogólnie mówiąc, zbyt wysokie ciśnienie może spowodować uszkodzenie mechaniczne, a zbyt niskie – np. nieprawidłową pracę.

Jednak żeby wiedzieć, czy ciśnienie nie jest zbyt wysokie lub zbyt niskie, należy je najpierw zmierzyć. Przyrządem do tego przeznaczonym jest manometr (lub barometr), ale w zależności od przeznaczenia, urządzenie te może być modyfikowane.

Ciśnienie w instalacji – przemysłowe manometry cyfrowe

Kontrola parametrów procesowych jest niezwykle istotna i ma ogromny wpływ na przebieg produkcji. W zakładach przemysłowych korzysta się z nowoczesnych manometrów o wysokiej odporności na specyficzne warunki – wysoką temperaturę i wilgotność, wysokie ryzyko uszkodzenia chemicznego i mechanicznego. Manometry mogą być dedykowane pomiarowi ciśnienia cieczy albo gazów.

Ciśnienie krwi – ciśnieniomierz elektroniczny

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z chorób cywilizacyjnych, dlatego kontrola tego parametru życiowego w pewnym wieku staje się koniecznością. Dostępne w handlu aparaty do mierzenia ciśnienia krwi dzielą się na elektroniczne i manualne. Te drugie wymagają ręcznego napompowania mankietu i odczytania ciśnienia z analogowej skali (w mmHg). Dawniej stosowano bardzo dokładne ciśnieniomierze rtęciowe, ale ze względu na toksyczność tego pierwiastka zostały one wycofane.

Ciśnienie w oponach – manometr

Prawidłowe ciśnienie w oponach samochodowych i rowerowych decyduje o komforcie i bezpieczeństwie jazdy, dlatego też pod koniec 2014 roku Unia Europejska wprowadziła obowiązek wyposażania samochodów w pokładowe systemy kontroli ciśnienia w ogumieniu. Niemal zawsze ciśnienie to wyrażane jest w barach lub PSI (funt na cal kwadratowy, (Pound per Square Inch), a pomiar dokonywany jest zwykłym manometrem z tradycyjną tarczą, która jednak musi podawać ciśnienie we wspomnianych jednostkach.

Ciśnienie atmosferyczne – barometr

Ciśnienie powietrza decyduje nie tylko o sytuacji pogodowej (a dokładniej układach barycznych), ale także o samopoczuciu w przypadku meteopatów. Dlatego warto kupić do domu barometr, który zwykle ma postać tarczy ze wskazówką, pokazującą aktualną wartość, wyrażoną w hPa 9hektopaskalach), niekiedy także w starszej jednostce – mmHg.

Licencja: Copyright - zastrzeżona