2 głosów

Zimowe igrzyska olimpijskie za każdym razem są inne. I nie chodzi tylko o coraz większe zainteresowanie na świecie, ani rozmach z jakim są przygotowane. Zmieniają się przede wszystkim liczobowo, co najbardziej wpływa na inne wskaźniki.

Img

Zimowe igrzyska olimpijskie odbywają się regularnie, co cztery lata, od 1924 roku. W tym czasie były tylko dwa wyjątki – podczas drugiej wojny światowej nie było planowanych igrzysk w III Rzeszy i Zjednoczonym Królestwie Włoch (odpowiednio w 1940 i 1944 roku).

 

Udział państw

 

Pierwsze zimowe igrzyska olimpijskie w Chamonix we Francji były raczej skromne, jeśli chodzi o udział państw. Raz, że było ich tylko 16, a dwa, że te igrzyska można było nazwać raczej europejsko-amerykańskimi, ponieważ poza krajami ze Starego Kontynentu, do Chamonix przybyli reprezentanci tylko dwóch państw – Stanów Zjednoczonych i Kanady.

 

Wystarczyły cztery lata, żeby sytuacja uległa zmianie. Już na drugich zawodach, organizowanych tym razem w Sankt Moritz w Szwajcarii, pojawiły się także Japonia, Argentyna i Meksyk. Poza jedynym wyjątkiem – igrzyskami w Lake Placid w Stanach Zjednoczonych, reprezentacji albo przybywało, albo ubywało niewiele. Na aktualnie trwających igrzyskach w Pjongczangu pobity został rekord – przyjechały 93 ekipy. Być może nie jest to powalający wynik w stosunku do igrzysk w Soczi (88), ale jeśli porównywać z początkami, można z łatwością dostrzec, że wystarczyło niecałe stulecie, by liczba państw biorących (a przy tym również mogących wziąć) udział wzrosła ponad pięciokrotnie.

 

Uczestnicy

 

Rzecz jasna, liczba państw biorących udział w zimowych igrzyskach to jeszcze nie wszystko – warto popatrzeć również na to, jak zmieniał się stan liczebny sportowców. W Chimonix w konkurencjach zmagało się 258 osób. Natomiast w Pjongczangu możemy podziwiać 2930 zawodników. W pierwszych zimowych igrzyskach na każde państwo przypadało średnio 16 startujących, a w aktualnych – 32. Oczywiście tych liczb nie da się prosto przełożyć. Dość wspomnieć, że istnieją państwa ze skromnymi, jednoosobowymi reprezentacjami. Jeśli weźmiemy za przykład reprezentację Polski, to zobaczymy, że w Chimonix inne państwa musiały wyrobić naszą normę (mieliśmy 7 sportowców), za to w Pjongczangu wyrabiamy czyjąś (63).

 

Dyscypliny

 

Ogólny wzrost wszystkiego co związane z igrzyskami olimpijskimi, nie ominął również liczby konkurencji. Choć w tym przypadku wzrost nie jest aż tak spektakularny – 8 w Chimonix i 15 w Pjongczangu. Różnice są dużo bardziej widoczne, jeśli chodzi o konkurencje. Historyczne, pierwsze igrzyska zakończyły się rozdaniem 17 złotych medali. Tym razem, o ile nie będzie wyników ex aequo, do rozdania będą 102 złote medale (jeśli liczyć medale drużynowe jako jeden).

Licencja: Copyright - zastrzeżona