W jaki sposób zwiększyć szanse na otrzymanie dodatkowych środków finansowych? Czy kredyt bez zdolności jest możliwy?
Zdolność kredytowa - jak skutecznie ją podwyższyć?
Banki chronią swoje interesy i starają się zabezpieczyć przed niesolidnymi dłużnikami - to dlatego przed wydaniem decyzji o udzieleniu kredytu sprawdzają wiele czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na zdolność kredytobiorcy do spłacenia zobowiązania. Niestety nie zawsze bank pozytywnie ocenia możliwości klienta i zdarza się, że wydaje odmowną decyzję. W takiej sytuacji warto pomyśleć o podwyższeniu swojej zdolności - można to zrobić na kilka sposobów.
Forma umowy ma znaczenie
Pracujesz w oparciu o umowę zlecenie? A może rozliczasz się z pracodawcą poprzez umowę o dzieło? Pamiętaj, że z punktu widzenia banku najbardziej wiarygodny jest klient zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Warto wynegocjować z pracodawcą zmianę formy zatrudnienia lub jej wydłużenie - to pozytywnie wpłynie na zdolność kredytową. Istotnym czynnikiem jest też ciągłość zatrudnienia - jeśli w ciągu kilku ostatnich miesięcy zmieniliśmy pracodawcę, bank może odrzucić wniosek o kredyt.
Zdolność kredytowa a inne zobowiązania
Masz na swoim koncie wiele pożyczek? Spłacasz raty za sprzęt elektroniczny, korzystasz z karty kredytowej, a może posiadasz kredyt odnawialny? Każde zobowiązanie obniża Twoją zdolność i może wpływać negatywnie na decyzję banku. Planujesz zaciągnięcie kredytu hipotecznego? Postaraj się pozbyć większości obciążeń. Największą pułapkę stanowią karty kredytowe - obniżają one Twoją zdolność nawet wówczas, gdy z nich nie korzystasz, a jedynie posiadasz otwarty limit, np. 5000 złotych. Lepiej zrezygnować z takiej formy zobowiązania - doradcy finansowi przekonują, że może to podnieść zdolność nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na decyzję banku wpływają też zobowiązania ratalne, warto więc przejrzeć wszystkie umowy i sprawdzić, czy nie można spłacić czegoś przed terminem.
Stwórz historię kredytową
Brak historii kredytowej może przekreślić szanse na otrzymanie zobowiązania. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, postaraj się zaciągnąć pożyczkę na niewielką kwotę i spłacić ją w terminie - to podniesie Twój scoring w BIK.
Zgromadź wkład własny
Marzysz o własnym mieszkaniu? Planujesz złożyć wniosek o kredyt hipoteczny, ale obawiasz się, że masz zbyt niską zdolność? Przed rozpoczęciem całej procedury zadbaj o zgromadzenie odpowiedniego wkładu własnego, biorąc pod uwagę fakt, że wówczas masz szansę na otrzymanie kredytu o niższym oprocentowaniu.
Skorzystaj z pomocy doradcy
Doradca kredytowy pomoże Ci uzyskać kredyt bez zdolności. Warto wybrać taką osobę, która nie jest związana z danym bankiem, ponieważ wtedy obiektywnie ocenia dostępne na rynku oferty. W podjęciu decyzji o wyborze doradcy pomogą nam opinie znajomych lub te, które znajdziemy w internecie.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Dobre Kredytowanie