Bardzo dużo osób zwłaszcza młodych słyszy z ust starszych kolegów czy też rodziców, że warto budować swoją historię kredytową, żeby w przyszłości nie było problemu z wzięciem kredytu.

Data dodania: 2019-02-25

Wyświetleń: 610

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zdolność kredytowa - czym jest, kiedy się ją nabywa i jak ją poprawić?

 Jednak bardzo częsta zdarza się, że taka młoda osoba nawet nie wie czym jest zdolność kredytowa i jak ma o nią zadbać. Rodzice też za bardzo nie chcą tłumaczyć tego swoim dzieciom i młoda osoba zostaje pozostawiona sama sobie, a świadomość finansowa powinna być budowana od małego w dzieciach, żeby potem nie miały problemów finansowych.

Zdolność kredytowa
Bank sprawdza historię kredytów, pożyczek, rat itd. w różnych źródłach jak na przykład BIK. Dowiaduje się wtedy wszystkiego o swoim potencjalnym kliencie i na tej podstawie oszacowuje mniej więcej kwotę, jaką może udzielić w ramach kredytu. Jest to proces, który trwa w banku dość krótko, jednak jeśli ktoś chce szczegółowych danych to będzie musiał poczekać około 1 dnia. Zazwyczaj osoby biorące kredyt w banku mają pierwszeństwo, bo z tego żyje bank, czyli z udzielania kredytów. Oczywiście poza tymi rzeczami, bank bierze również pod uwagę zarobki, a także wydatki danej osoby, te wszystkie elementy budują zdolność kredytową danej osoby.

Jak się nabywa zdolność kredytową
Wiele osób może się zastanawiać jak to się dzieje, że powstaje coś takiego jak zdolność kredytowa, jednak trzeba mieć na uwadze, że wszystkie rzeczy, które są brane i opłacane miesięcznie są monitorowane przez różne urzędy. Właśnie z tego bierze się zdolność i warto zadbać o nią od samego początku.

Jak poprawić zdolność kredytową
Zdolność kredytowa jest to temat, który pojawia się, gdy ktoś idzie do banku i potrzebuje pieniędzy. Jednak wcześniej ta osoba wcale nie zwraca uwagi na to czy płaci na czas czy też ma jeden dzień spóźnienia, bo nie uważa tego za jakąś ważną rzecz. Warto przed pójściem do banku skorzystać z opcji kalkulator zdolności kredytowej, który mniej więcej oszacuje możliwości danej osoby. Jeśli kalkulator pokaże za małe możliwości to warto poznać sposoby na polepszenie zdolności.
1. Spłacanie swoich kredytów w terminie.
2. Warto od wczesnych lat monitorować historię opłat, żeby nad nią panować.
3. Branie kredytów na drobne rzeczy.
4. Wyrażanie zgody na przetwarzanie danych osobowych po spłaconym kredycie.
5. Jeśli ktoś chce brać jeden kredyt za drugim to lepiej wziąć pod uwagę swoje możliwości żeby nie pogorszyć zdolności.
6. Jeśli ma ktoś problem ze spłatą kredytu to warto udać się do banku i zapytać o możliwość zamrożenia rat, czy też przesunąć je albo zmniejszyć, ale nigdy nie warto po prostu nie płacić.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena