Ostrzałka do noży to istotny element wyposażenia kuchni – jeżeli posiadamy już porządne, ostre, profesjonalne noże kuchenne, szkoda byłoby je zniszczyć poprzez brak odpowiedniej pielęgnacji.

Data dodania: 2017-10-25

Wyświetleń: 691

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ostrzałka do noży, jaką wybrać?

Odpowiednia pielęgnacja dobrego noża polega właśnie na ostrzeniu. Nawet najlepszy, najdroższy nóż, po pewnym czasie będzie do niczego, jeżeli zawczasu nie zadbamy o regularne jego ostrzenie. Jednak na rynku dostępnych jest kilka rodzai ostrzałek do noży – którą wybrać?

Charakterystyka kamieni ostrzących

Kamień do ostrzenia, to profesjonalny przyrząd posiadający powierzchnię ścierną. Kamieniem ostrzy się noże o płaskim ostrzu – nie ząbkowanym. Samo ostrzenie nie jest łatwą sztuką, trzeba nabyć nieco wprawy, żeby robić to dobrze. Jednak zanim zaczniemy ostrzyć swoje noże, warto poznać rodzaje kamieni ostrzących.

Kamienie ostrzące przede wszystkim różnią się kształtem – do wyboru mamy kamienie owalne lub płaskie. Owalne osełki są produkowane pod noże, posiadające wklęsły odcinek na ostrzu, do którego nie dostalibyśmy się, korzystając z płaskiej ostrzarki. Owalna osełka nadaje się również do noży o standardowym kształcie, jednak prawidłowe ostrzenie może być trudniejsze, niż przy użyciu płaskiego kamienia ostrzącego. Ten zaś z kolei jest prostszy w obsłudze ale nadaje się tylko do standardowych noży.

Jak już zdecydujemy czy wolimy ostrzałkę owalną czy płaską, należy zdecydować o szorstkości kamienia, odpowiedniego dla danych noży. Liczba podana przy danej ostrzałce przez producenta, najczęściej oznacza liczbę drobin ściernych na centymetr kwadratowy. Kalkulacja jest bardzo prosta – im mniejsza jest ta liczba, tym ostrzejsza będzie ostrzałka, co nie znaczy, że należy od razu kupować najostrzejszej. Jeżeli szukamy ostrzałki do noży kuchennych – przy regularnym ostrzeniu, odpowiednia będzie ostrzałka o gradacji 600 – 800. Gdyby gradacja była określona przez producenta słownie, nie liczbowo, przy takiej ostrzałce będzie napisane, że jest to kamień szorstki.

Kamienie do ostrzenia należy jeszcze scharakteryzować pod kątem materiału wykonania. Do wyboru mamy: kamień naturalny – polecany raczej dla hobbystów (wśród nich wciąż cieszy się dużym uznaniem); następnie mamy ceramiczne i diamentowe. Diamentowe są najdroższe – i najlepsze – metalową płytę „napyla się” pyłem diamentowym. Aby wyprodukować taką osełkę trzeba mieć dużo wprawy, dlatego decydując się na jej zakup szukajmy uznanych producentów. Taka osełka ostrzy nóż szybko i sprawnie – nawet najbardziej tępe ostrze się jej podda.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena