Jazda na rowerze z całą pewnością przynosi wiele korzyści. Zakup roweru nie musi od razu wiązać się z dużym wydatkiem. Coraz częściej można kupić  rower używany w całkiem dobrym stanie i może to być atrakcyjna alternatywa dla nowego.

Data dodania: 2017-10-23

Wyświetleń: 782

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na czym skupić uwagę kupując rower używany?

Typy rowerów
Na rynku pojawiła się bardzo duża oferta rowerów. Decydując się na zakup, można przebierać w typach i rodzajach.

Rower górski przeznaczony jest do jazdy w terenie, poza asfaltowymi drogami. Cechuje je duża wytrzymałość i dlatego są doskonałą alternatywą do jazdy w mieście. Tego typu rowery są najczęściej wyposażone w szerokie opony z agresywnym bieżnikiem oraz jeden lub dwa amortyzatory.
Rower szosowy przeznaczony jest do jazdy po asfalcie. Posiada duże koła, z gładkimi oponami. Typowe rowery szosowe można podzielić na dwie grupy. W zależności od wyprofilowania ramy oraz pozycją za kierownicą,  mogą to być rowery sportowe lub endurance tzn. umożliwiające bardziej komfortowe pokonywanie dłuższych dystansów.
Rower trekkingowy przeznaczony jest do jazdy turystycznej na asfaltowych drogach oraz ubitych, gruntowych ścieżkach. Wyposażony jest w błotnik i bagażnik.
Rower miejski jest wyposażony w dodatki uprzyjemniające jazdę, takie jak: błotnik i bagażnik, koszyk (lub bagażnik) na kierownicy, pełna osłona łańcucha, stopka i oświetlenie. Konstrukcja ramy ułatwia wsiadanie, a także powoduje, że siedzi się na nim w pozycji wyprostowanej.
Rower Fitness nadaje się zarówno na dalekie wycieczki, jak i szybkie treningi czy jazdę po mieście.
Rower Fatbike posiada masywne i szerokie opony, które umożliwiają jazdę po śniegu czy piasku.
Rower składany to bardzo wygodne rozwiązanie, ułatwiające przewóz roweru w komunikacji miejskiej czy samochodzie. Dodatkową zaletą jest możliwość składania w sytuacji, gdy warunki mieszkaniowe, nie pozwalają na przechowywanie pełnowymiarowego roweru.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie używanego roweru?
Pierwszym elementem przy zakupie, powinna być cena roweru. Jest ona przeważnie związana z jakością sprzętu. Najważniejszą kwestię stanowi fakt, ile czasu zamierzamy poświęcić na jeżdżenie oraz w jakich warunkach. Wybierając rower należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy: czy będzie to rower służący jedynie na dojazdy do sklepu, czy na codzienne dojazdy do pracy, a może z przeznaczeniem na dłuższe wycieczki. Decydując się na zakup używanego sprzętu, warto poszukać sprzedawcy z okolicy. Umożliwi to obejrzenie roweru, a nawet jazdę próbną. Podczas jazdy próbnej sprawdzamy płynność przerzucania łańcucha oraz nasłuchujemy niepokojących dźwięków dochodzących z napędu. Warto także ocenić płynność pracy hamulców. Zakup w ciemno niejednokrotnie kończy się rozczarowaniem. Ocena stanu technicznego na podstawie zdjęć lub rozmowy telefonicznej, to nie najlepsze rozwiązanie. Jeśli chodzi o budowę roweru, to warto zwrócić uwagę na:
-ramę, która stanowi jeden z najdroższych elementów i jej wymiana może być kosztowna;
-amortyzator, który powinien działać płynnie, bez jakichkolwiek wycieków:
-koła, które powinny być wycentrowane, a łożyska powinny obracać się płynnie;
-napęd, w którym zębatki nie powinny być wytarte;
-hamulce, które powinny działać płynnie

Podsumowując
Często nabycie używanego roweru jest lepszym wyjściem niż zakup nowego. Szczególnie dotyczy to rowerów dla dzieci oraz służących jedynie do przemieszczania się po mieście. Przy zakupie takiego sprzętu warto zachować środki ostrożności. Można wcześniej zapoznać się  z parametrami technicznymi rowerów danego typu oraz ich cechami. Należy zwrócić uwagę na stan układu napędowego, w tym kół oraz sprawność hamulców i przerzutek. Pamiętajmy, że podczas zakupu używanego roweru należy zachować zdrowy rozsądek i nie dać się skusić niską ceną.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena