Zabieg chirurgiczny, leki, suplementy - istnieje kilka metod pomocnych w radzeniu sobie z problemem nietrzymania moczu u mężczyzn. Jednak bardzo istotną rolę odgrywają też zmiany stylu życia, gdyż niektóre nawyki i nałogi mogą nasilać problem. Poznaj kilka wskazówek co warto zmienić, aby kontrola nad oddawaniem moczu była łatwiejsza.

Data dodania: 2017-10-03

Wyświetleń: 960

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Styl życia a nietrzymanie moczu u mężczyzn

Nietrzymanie moczu u mężczyzn - jakie zmiany warto wprowadzić?

Choć nietrzymanie moczu u mężczyzn nie wiąże się z bólem, znacznie obniża jakość życia. Dlatego, gdy tylko pojawi się problem, należy dołożyć wszelkich starań, aby się z nim uporać. Oto czynniki, które sprzyjają nietrzymaniu moczu:

Otyłość

Otyłość sama w sobie nie jest przyczyną nietrzymania moczu, jednak może nasilać kłopoty w tym zakresie. To dlatego, że nadprogramowe kilogramy nieustannie „napierają” na pęcherz i nasilają potrzebę częstego oddawania moczu. Jeśli więc chcesz zredukować problem, postaraj się zgubić nadwagę - unikaj obfitych i tłustych posiłków, słodyczy, komercyjnych przekąsek i produktów przetworzonych. Postaraj się też wdrożyć w plan dnia aktywność fizyczną, która pomoże Ci spalić trochę kalorii.

Alkohol

Osoby zdrowe mogą spożywać alkohol w umiarkowanych porcjach, jednak wiele schorzeń i dolegliwości wymaga rezygnacji z napojów wyskokowych. W przypadku nietrzymania moczu alkohol nasila problem z dwóch powodów - działa moczopędnie i utrudnia kontrolę nad zwieraczami.

Nikotyna i kofeina

Obie substancje drażnią pęcherz moczowy. Warto z nich zrezygnować tym bardziej, że kawa i papierosy to używki, po które wiele osób sięga codziennie, nawet po kilka razy.

Nawyki związane ze spożywaniem płynów

Nietrzymanie moczu powoduje szczególny dyskomfort w sytuacjach, kiedy skorzystanie z toalety jest utrudnione, a mocz zalega w pęcherzu. Dlatego warto ograniczyć przyjmowanie płynów np. przed wyjściem do kina, teatru, na koncert, spacer, wycieczkę, spotkanie towarzyskie. Parcie na pęcherz lub dyskomfort związany z zaburzoną kontrolą oddawania moczu bardzo często doskwierają także w nocy i mogą nawet powodować problemy z zasypianiem, dlatego lepiej powstrzymać się przed sięganiem po płyny w godzinach wieczornych.

Brak odpowiedniego zabezpieczenia

Niektórzy mężczyźni nie są świadomi, że na rynku dostępne są specjalistyczne wkładki TENA dla mężczyzn borykających się z nietrzymaniem moczu. Wybór jest szeroki i można dobrać je pod kątem nasilenia problemu. Dzięki nim możliwe jest uniknięcie zabrudzenia bielizny i pojawienia się plam na odzieży. Wkładki o wysokim stopniu chłonności będą odpowiednie na noc lub w sytuacjach, kiedy oddanie moczu może być problematyczne przez dłuższy okres czasu - ich konstrukcja zabezpiecza przed przeciekaniem moczu. Wkładki pełnią funkcję ochronne, sprawdzają się także wówczas, kiedy nietrzymanie moczu powoduje stres i skrępowanie w sytuacjach towarzyskich.

Unikanie lekarza

Nietrzymanie moczu związane z łagodnym przerostem prostaty i zmianami hormonalnymi, które wynikają z wieku, to przypadłość często ignorowana i traktowana jako naturalne następstwo starzenia się organizmu. Przyznanie się do tego typu problemów bywa też dla niektórych mężczyzn krępujące. Tymczasem nie należy ich bagatelizować. Najlepiej zgłosić się do lekarza od razu po wystąpieniu pierwszych objawów niekontrolowanego oddawania moczu.

Przestrzegaj powyższych wskazówek, a problem z niekontrolowanym opróżnianiem pęcherza powinien stać się mniej uciążliwy. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena