Taka dolegliwość jak nietrzymanie moczu może wystąpić z bardzo różnych przyczyn – czasem dość błahych i stosunkowo szybkich do wykluczenia, innym razem poważniejszych, wymagających specjalistycznego leczenia. 

Data dodania: 2018-08-01

Wyświetleń: 975

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czy kawa i alkohol mogą przyczyniać się do problemów z nietrzymaniem moczu?

Niezależnie jednak od owych przyczyn, w żadnym wypadku stanu, jakim jest nietrzymanie moczu, nie można lekceważyć, bo wówczas może dojść do pogłębienia problemu. Jakie są najpowszechniejsze przyczyny nietrzymania moczu? Jak im zapobiegać, by przywrócić sobie komfort i radość życia? Czy tak prozaiczny powód jak na przykład spożywanie kawy i alkoholu może potęgować schorzenie?

Nietrzymanie moczu – przyczyny, o których warto wiedzieć

Nietrzymanie moczu jest problemem krępującym. Dla niektórych chorych do tego stopnia, że wolą oni przemilczeć przykre objawy, cierpiąc w ukryciu często przez długie lata, wycofując się jednocześnie z życia towarzyskiego, a nawet zawodowego. Tymczasem nietrzymanie moczu to schorzenie, które z powodzeniem można – i przede wszystkim trzeba – leczyć! Bardzo szybko też może się okazać, że przyczyna jest błaha i nie wymaga długotrwałego leczenia farmakologicznego czy inwazyjnych zabiegów chirurgicznych.

Z nietrzymaniem moczu boryka się więcej ludzi, niż moglibyśmy przypuszczać. Ryzyko jego wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem, co jednak nie oznacza, że jest to stan naturalny, któremu nie można zaradzić – wręcz przeciwnie! Na nietrzymanie moczu cierpi więcej kobiet niż mężczyzn, a prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości wzrasta z każdym kolejnym porodem – w tym wypadku główną przyczyną problemu jest osłabienie mięśni dna miednicy (1). Z kolei u mężczyzn w dużej mierze schorzenie powiązane jest z chorobami gruczołu krokowego. Nietrzymanie moczu może mieć też przyczyny neurologiczne i współwystępować z takimi chorobami jak np. stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona (1).

Kawa i alkohol – w jakim stopniu odpowiadają za nietrzymanie moczu?

Jasno trzeba powiedzieć, że przyjmowanie dużych ilości kawy czy alkoholu samo w sobie oczywiście nie powoduje przewlekłego nietrzymania moczu, bowiem jest ono związane z nieprawidłowościami i zaburzeniami m.in. w sferze układu nerwowego lub/i tkwi w chorobach dróg moczowych, jednak bez dwóch zdań nasila problem!

Zarówno kawa, jak i alkohol – ze względu na swój specyficzny skład – mają przede wszystkim działanie moczopędne. Wobec tego picie ich w nadmiernych ilościach może znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie, jeśli cierpimy na wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu z przepełnienia czy z naglącym parciem. Jeśli zostaliśmy już zdiagnozowani i lekarz zalecił np. terapię farmakologiczną, nie możemy liczyć na jej powodzenie i szybkie efekty, gdy w dalszym ciągu będziemy pić kawę i alkohol.

Jeżeli chcemy wyeliminować problem lub przynajmniej mocno go ograniczyć, musimy działać wielotorowo, rozpoczynając do prostych zmian w życiu codziennym, które będą wspierać profesjonalne leczenie. Koniecznie musimy więc zrezygnować z kawy i alkoholu lub przynajmniej bardzo ograniczyć ich przyjmowanie (w szczególności wtedy, gdy planujemy ważne wyjście!), zadbać o prawidłową masę ciała i poświęcić choćby kilka minut dziennie na wzmacnianie mięśni dna miednicy, tzw. mięśni Kegla, poprzez ćwiczenie polegające na naprzemiennym ich zaciskaniu i rozluźnianiu.

Dodatkowo, aby zapewnić sobie maksimum komfortu, warto sięgnąć po produkty dedykowane osobom walczącym z nietrzymaniem moczu, takie jak m.in. profesjonalne, niezwykle dyskretne wkładki czy bielizna chłonna marki TENA. Dzięki nim odzyskamy kontrolę nad swoim życiem i ponownie będziemy mogli powrócić do aktywności oraz spotkań towarzyskich, które przecież mają ogromny wpływ na nasze dobre samopoczucie i budowanie pewności siebie!

Bibliografia:

1. Dr n med. Drabczyk R. Nietrzymanie moczu, https://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu, data dostępu: 30.07.2018

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena