Przyjęło się sądzić, że NTM to typowo kobiecy problem. Tymczasem pomimo tego, że odsetek kobiet zmagających się z nietrzymaniem moczu jest zdecydowanie większy niż mężczyzn, nie oznacza to, że problem ten ich w ogóle nie dotyczy. Co istotne, w grupie ryzyka znajdują się nie tylko mężczyźni w starszym wieku. 

Data dodania: 2018-11-21

Wyświetleń: 916

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – poznaj jego przyczyny!

Okazuje się bowiem, że zjawisko NTM może dotyczyć pacjentów w każdym wieku. Poznajmy zatem jego przyczyny i ustalmy, jakie czynniki mogą zwiększać ryzyko wystąpienia dolegliwości.

Nietrzymanie moczu – męski problem

Problem nietrzymania moczu wciąż przypisuje się wyłącznie kobietom. Badania potwierdzają, iż rzeczywiście u kobiet na skutek działania różnych czynników częściej dochodzi do rozwoju tej przykrej dolegliwości. Warto jednak wiedzieć, że NTM występuje także u mężczyzn, i to nie tylko tych, którzy z racji wieku narażeni są na utratę kontroli nad pęcherzem.

U mężczyzn, podobnie jak i u kobiet, zjawisko nietrzymania moczu może mieć zróżnicowany charakter. Wysiłkowe nietrzymanie moczu w ich przypadku rozwija się na skutek osłabienia mięśni dna miednicy w wyniku zbyt mocno obciążającej pracy fizycznej czy też podejmowania nadmiernego wysiłku fizycznego będącego rezultatem innego rodzaju aktywności. Poza tym nietrzymanie moczu u mężczyzn może mieć również charakter przejściowy, związany m.in. ze stanami zapalnymi pęcherza moczowego, jego nadwrażliwością lub też zażywaniem niektórych leków. W przypadku mężczyzn najczęściej jednak występuje tzw. nietrzymanie moczu z przepełnienia, które ściśle wiąże się z przerostem gruczołu krokowego – prostaty. Ten rodzaj NTM może występować także jako skutek przebytej interwencji chirurgicznej związanej właśnie z problemami z prostatą (1).

Męskie sposoby na nietrzymanie moczu

Jak widać, przyczyn nietrzymania moczu u mężczyzn może być wiele. Warto też zauważyć, iż ryzyko wystąpienia utraty kontroli nad pęcherzem zwiększa się wraz z wiekiem. Bez względu jednak na domniemaną przyczynę odpowiedzialną za pojawienie się problemu nietrzymania moczu zawsze pierwszym krokiem w jego zwalczaniu powinna być konsultacja medyczna. Tylko ona w połączeniu z przeprowadzonym wywiadem lekarskim oraz analizą wyników zleconych badań stwarza możliwość poznania jednoznacznej przyczyny rozwoju NTM i tym samym wdrożenia właściwej, a przez to skutecznej metody leczenia.

Tymczasem wiele osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, zwleka z wizytą u lekarza, starając się ignorować ten wstydliwy problem. To duży błąd, ponieważ rzadko kiedy dolegliwość mija samoistnie (zdarza się tak na przykład po zaprzestaniu zażywania niektórych leków działających moczopędnie). Zazwyczaj jednak walka z nią wymaga zastosowania odpowiednich metod. Warto więc pokonać swój wstyd i lęk i zwalczyć NTM skutecznie raz na zawsze.

W całym procesie powrotu do pełnej sprawności bardzo ważny jest też komfort odczuwany przez pacjenta na co dzień. Aby go maksymalnie zwiększyć, a tym samym poprawić jakość życia, należy stosować środki higieniczne przeznaczone dla osób borykających się z problemem nietrzymania moczu – wkładki i pieluchomajtki, np. marki TENA. Obydwa produkty są równie skuteczne, pod warunkiem że ich rodzaj zostanie dopasowany do skali problemu. Bardzo pomocne pod tym względem są bezpłatne próbki, które można otrzymać pod adresem https://www.tena.pl/bezplatna-probka.

Bibliografia:

1. Drabczyk R. Nietrzymanie moczu. https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu. Data dostępu: 18.11.2018.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena